نقض حقوق بشر در کردستان سرعت بیشتری به خود گرفته است

کارنامه یک هفته حقوق بشر در کردستان: 3 اعدام، 8 کشته و زخمی، 2 بازداشت
بنا به گزارشات رسیده، تنها در یک هفته اخیر، 2 شهروند کرد در زندانهای بانه و سنندج اعدام شده‌اند، یک شهروند کرد به اعدام محکوم شده، بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی رژیم نیز 8 شهروند کرد کشته و زخمی شده‌اند و علاوه بر آن 2 فعال سیاسی و دانشجوی کرد نیز بازداشت شده و 5 جوان کرد نیز در سنندج، مرکز استان کردستان به اتهام واهی “محاربه” دادگاهی شده اند.

به گزارش کانون زنان “آذرمهر”، روز هشتم مردادماه جاری، “شورش مهدی خانی” در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. حکم اعدام “شورش مهدی خانی” فعال مذهبی پیشتر جدیدا در شعبه‌ 4 دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید شده بود و سرانجام‌ روز پنجشنبه 8 مرداد 1388 حکم اعدام نامبرده‌ در زندان مرکزی شهر “سنندج” به‌ اجرا درآمد .

در گزارشی دیگر، دوشنبه 12 مردادماه، فردی به نام “ابوبکر شافعی”، اهل بانه، اعدام شد. نامبرده که چندین بار توسط رژیم، زندانی و آزاد شده بود، اخیراً اعدام شده و پیکر وی به خانواده‎اش تحویل داده شد اما اجازه‎ی برگزاری مراسم ختم به خانواده‎اش داده نشد. با این احتساب از اول سال 2009 تا کنون 231 نفر در زندانهای ایران،  سنگسار یا اعدام شده‌اند.

خبرگزاری هرانا نیز در طی خبری اعلام کرد که “رشید آخکندی” شهروند کرد اهل سقز، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام محاربه و همکاری با اپوزیسیون کرد در اصفهان دستگیر و روانه زندان شد و پس از یک سال حکم اعدام خود را توسط دادگاه انقلاب سنندج  دریافت کرد. آقای آخکندی پس از بازداشت و انتقال به زندان مرکزی سنندج در تاریخ 21 فروردین ماه سال جاری در شعبه چهار دادگاه انقلاب این شهر در حالی مورد محاکمه و محکومیت به اعدام قرار گرفت که از در اختیار داشتن وکیل مدافع منتخب محروم بود.

گزارشات دیگر از مناطق کردنشین حاکی از آنست که تنها در هفته اخیر 8 شهروند کاسبکارکرد در اثر تیراندازی مشتقیم در مناطق مرزی کشته وزخمی شده اند. روز چهاردهم مردادماه، نیروهای انتظامی رژیم در منطقه‎ مرزی “قطور” خوی، عده‎ای از کاسبکاران  را هدف گلوله قرار دادند. بر اثر این تیراندازی، فردی به نام “سراج موسی‎لو” جان خود را از دست داد و فرد دیگری به نام رضا بابازاده، مجروح گردید.

از طرف دیگر جسد فردی به نام “لقمان بختیاری”،شهروند بوکانی ساکن مهاباد، چند روز پس از بازداشت توسط نیروهای انتظامی رژیم، به خانواده‎اش تحویل داده شد. به گزارش خبرگزاری کردستان  نیروهای انتظامی پس از تعقیب اتومبیل نامبرده، در جاده‎ی “هشترود”(در نزدیکی تبریز) وی را متوقف و سپس بازداشت نمودند. ااما پس از چند روز، در کمال ناباوری جسد وی را تحویل خانواده‎اش دادند. گفته می‎شود بر روی جسد مقتول اثری از گلوله یافت نشده و چگونگی به قتل رسیدن وی مبهم است.

روز هفتم مردادماه بر اثر تیراندازی نیروهای رژیم در پایگاه “حسن سالاران” از توابع “سرشیو” سقز به یک دستگاه اتومبیل، یکی از آنان کشته و دو تن نیز زخمی شدند. نام کاسبکارمقتول، انور اقبالی و 25 ساله بوده است. نامبرده از یک خانواده‎ی کم بضاعت بود و برای تأمین معیشت زندگی ناچار به انتخاب شغل مخاطره‎آمیز داد و ستد کالا در مرزها گردیده بود.

 کوردستان میدیا همچنین گزارش داد که بر اثر تیراندازی نیروهای رژیم در مرز ایران با ترکیه، فردی به نام “محی‎الدین جلالی” جان خود را از دست داد. نامبرده 50 ساله و دارای دو همسر و هفت فرزند بود و در مرز ایران با ترکیه جهت امرار معاش به دادوستد می‎پرداخت اهل روستای “خوناوین” منطقه‎ی “شپیران” سلماس بود، شب پنجم مردادماه توسط نیروهای رژیم به قتل رسید.

از طرف دیگرمقامات نظامی رژیم پس از قتل “حمید قندکانلو”، شهروند کرد ماکویی، سعی دارند وی را مجرم قلمداد نموده و بدین ترتیب بر قتل این جوان توسط نیروهایشان سرپوش بگذارند. این جوان چند روز قبل در شهر ماکو توسط نیروهای رژیم به قتل رسیده.

همچنین به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، پنج جوان کرد اهل روستای نگل سنندج به نام‎های “هوشیار احمدی , بهمن سعیدی , جهانبخش احمدی، سیروان محمودی و سیوان رحیمی” که در اواخر زمستان سال گذشته در روستای نگل توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بودند هفته گذشته در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به اتهام محاربه محاکمه شدند.

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s