24 ساڵ پاش شیمیابارانی سەردەشت

سبەیی ساڵڕۆژی بۆمبارانی شیمیایی شاری سەردەشت لە رۆژهەڵاتی کوردستانە. رۆژی7ی پوشپەڕی ساڵی 1366ی هەتاوی، فرۆکە بۆمب هاوێژەکانی رەژیمی بەعس، شاری سەردەشت و چەند ئاوایی دەوروبەریان بە گازی شیمیایی بۆمباران کرد کە لە ئاکامی دا 120 هاوڵاتی بێدیفاع گیانیان لەدەست دا و هەزاران کەسی تر تووشی نەخۆشی بوون کە ئێستاش ئاسەوارەکانی هەر ماوە/ بەم بۆنەوە سەرەخۆشی خۆم لە بنەماڵەیی قوربانیان دەکەم و هیوایی چاکبوونەوە بۆ بریندارانی کارەساتە دەخوازم.
Advertisements

3 comments

 1. بمباران شیمیایی حلبچه

  تاریخچه استفاده از سلاح شیمیاییكنوانسیون منع جنگ افزارهای شیمیایی
  چگونگی كسب توانایی عراق در زمینه ی جنگ ا فزارهای شیمیاییتوانایی شیمیایی عراق در آغاز جنگ تحمیلی
  تاریخچه استفاده از سلاح شیمیایی

  قبل از جنگ جهانی اول در سال 1763 میلادی امریكایی ها سلاح شیمیایی را علیه سرخپوستان كه صاحبان اصلی سرزمین امریكا بودند، به كار گرفتند.
  در جنگ جهانی اول در سال 1915 میلادی سلاح شیمیایی از سوی نیروهای آلمانی به كار گرفته شد و سپس دیگر كشورها استفاده از آن را در برنامه های جنگی خود گنجاندند.
  پس از جنگ جهانی دوم، انگلیسی ها در سال 1951 میلادی از ماده ی فیتوتوكسین در مالایا علیه استقلال طلبان این سرزمین استفاده كردند.
  امریكا در جنگ ویتنام، كامبوج و لائوس، مواد شیمیایی و میكروبی را به كار برد. در سال 1975، ویتنامی ها مواد شیمیایی را در كامبوج علیه خمرهای سرخ، به كار بردند.
  در سال 1979، ارتش شوروی (سابق)، در اشغال افغانستان از این گونه سلاح ها استفاده كرد.
  رژیم نژاد پرست افریقای جنوبی در 8 مارس 1982 میلادی از یك نوع ماده ی سمی علیه نیروهای سواپو در نامیبیا بهره گرفت.
  رژیم بعث عراق، در طول جنگ تحمیلی به طور مكرر علیه رزمندگان اسلام از انواع سلاح های شیمیایی استفاده كرد.
  اولین تلاش ها برای اعمال ممنوعیت استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی و بیولوژیك در اعلامیه های 1868 سن پطرزبورگ، 1874 بروكسل و 1898 لاهه نمایان شد، امّا هیچ كدام از آن ها به تنظیم یك معاهده ی بین المللی نیانجامید.

  در نتیجه ی كوشش های فراوان، سرانجام در سال 1907، یك معاهده ی بین المللی كه از نظر حقوقی تعهد آور بود تنظیم شد. با شروع جنگ جهانی اول، كنوانسیون 1907 لاهه نتوانست از وقوع جنگ شیمیایی ممانعت كند. كاربرد جنگ افزارهای شیمیایی كشورها را به امضای پروتكل 17 ژوئن 1925 ژنو درباره ی منع كاربرد جنگ افزارهای شیمیایی و بیولوژیك وادار كرد، امّا این پروتكل، توسعه، تولید یا ذخیره سازی جنگ افزارهای شیمیایی و بیولوژیك را منع نكرد.
  در 16 دسامبر 1917، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ی منع، توسعه، تولید و انباشت جنگ افزارهای میكربی و سمی و نابود سازی آن ها را تصویب كرد.
  در 11 نوامبر 1987، سازمان ملل قطعنامه ای در مورد جنگ افزارهای شیمیایی به تصویب رساند.
  كنوانسیون منع جنگ افزارهای شیمیایی

  این كنوانسیون دارای یك مقدمه، 24 ماده و 3 متن پیوست است و دبیر كل سازمان ملل، دبیر این كنوانسیون است. تهیه و تنظیم فنی كنوانسیون مزبور قریب 24 سال به درازا انجامید و مذاكرات تدوین آن در ماه ژوئن 1992 در كنفرانس خلع سلاح پایان پذیرفت. سپس طی قطعنامه ای در اجلاس چهل و هفتم مجمع عمومی سازمان ملل به اتفاق آرا به تصویب رسید.
  چگونگی كسب توانایی عراق در زمینه ی جنگ افزارهای شیمیایی
  عراق در سال 1980، با انتقال مقادیری از عوامل شیمیایی و مواد اولیه ی مربوطه از ذخایر شوروی سابق، و هم چنین خرید تجهیزات ویژه از كشورهای اروپایی و ایالات متحده ی امریكا برای نیل به تولید مستقل جنگ افزارهای شیمیایی، اقدام كرد.

  در سال 1982، با كمپانی «درای رایخ» آلمان كه تأمین كننده ی وسایل فنی شیمیایی است قراردادی منعقد كرد و جهت تولید عوامل اعصاب به خرید مواد شیمیایی از منابع غربی از جمله امریكا اقدام كرد. یكی از مقام های برجسته ی پنتاگون می گوید:(1)
  « ما می دانیم كارخانه های آلمان غربی عراق را در تولید جنگ افزارهای شیمیایی یاری می كنند. یكی از آن ها نقش برجسته ای در این امر دارد و هنوز هم در عراق به كار خود ادامه می دهد.»
  عراق با خرید مواد شیمیایی از امریكا، آلمان غربی، هلند و كمك كارشناسان آلمان موفق شد چندین تن گاز اعصاب در هر هفته تولید كند.
  توانایی شیمیایی عراق در آغاز جنگ تحمیلی
  عراق در 31 شهریور 1359، تهاجم سراسری خود را از سه جبهه آغاز كرد. مركز ثقل این تهاجم جبهه ی جنوب بود. در آن زمان ارتش عراق، دارای مشخصات توانایی تهاجمی جنگ افزارهای شیمیایی به شرح زیر بود:
  1- توانایی حفاظتی و رفع آلودگی، وسایل حفاظتی انفرادی – یگانی برای كلیه ی پرسنل در داخل خودروهای زرهی، وجود گروهان شیمیایی و رفع آلودگی در لشكرهای رزمی.
  2- داشتن مناسبات تجاری دراز مدت با شوروی كه بزرگ ترین تدارك كننده ی جنگ افزارهای شیمیایی مورد نیاز عراق بود.
  3- داشتن مناسبات تجاری با غرب از جمله انگلستان، هلند، آلمان غربی و امریكا به منظور خرید مواد شیمیایی و تجهیزات حفاظتی مورد لزوم جهت نیل به خودكفایی در زمینه ی ساخت جنگ افزارهای شیمیایی.
  4- در اختیار داشتن انواع سیستم های پرتاب مهمات شیمیایی از جمله هواپیماهای دور پرواز، توپ خانه، راكت های سطح به سطح و موشك ها.
  كاربرد جنگ افزارهای شیمیایی توسط عراق
  در اوایل جنگ تحمیلی، در منطقه ی شلمچه رژیم عراق برای اولین بار به طور محدود اقدام به استفاده از سلاح شیمیایی كرد و برای دومین بار در منطقه ی میمك تكرار شد.
  عراقی ها از آذر سال 1361، به طور پراكنده از عوامل شیمیایی كشنده استفاده كردند. ابتدا مقدار محدودی از سولفورموستارد (عامل تاول زا) را به منظور درهم شكستن سازمان رزمی رزمندگان ایران در تك های شبانه مورد استفاده قرار دادند.
  در سال 1362، عراق به كاربرد جنگ افزارهای شیمیایی در پیرانشهر و حوالی پنجوین مبادرت ورزید. ایران حادثه ی پنجوین را «جنایت جنگی» نامید و مجروحین جنگ شیمیایی به بیمارستان های تهران اعزام شدند.

  در اواخر 1363، عراق به دو علت از كاربرد جنگ افزارهای شیمیایی موقتاً منصرف شد:
  1- در رابطه با اعتراض های قبلی اروپا.
  2- علنی شدن ابعاد گسترده ی كاربرد این جنگ افزارها در جنگ با ایران.
  استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی در بُعد وسیع توسط عراق از اوایل زمستان 1364 كه رزمندگان ایران توانستند شهر فاو را تصرف نمایند، مجدداً آغاز شد.
  در اوایل سال 1366، عراق بار دیگر از جنگ افزارهای شیمیایی به طور انبوه در جبهه ی مركزی سومار استفاده كرد.
  پس از عملیات والفجر 8، نیروهای عراقی به طرز بی سابقه ای از مواد سمی شیمیایی استفاده كردند. حدود 7000 گلوله ی توپ و خمپاره حاوی مواد سمی علیه مواضع نیروهای ایران شلیك شد. در طول 20 روز هواپیماهای عراقی بیش از هزار بمب شیمیایی در صحنه ی عملیات فرو ریختند و متجاوز از 30 تهاجم شیمیایی علیه هدف های غیر نظامی در ایران انجام شد.
  بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط عراق در هفتم تیر 1366 فجیع ترین و وحشتناك ترین تهاجم از این نوع بود كه سبب كشته و مجروح شدن عده ی بسیاری از مردم غیر نظامی شد. جمهوری اسلامی ایران شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته ای هیروشیما نامید.
  وحشیانه ترین مورد استفاده در اسفند 1366، در حلبچه بوده است كه وسیع ترین مورد استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی از زمان جنگ جهانی اول تاكنون به شمار می رود كه حداقل 5000 تن از مردم كُرد و مسلمان این شهر را كشته و 7000 تَن دیگر را مجروح كرد.
  فاجعه ای كه در حلبچه رخ داد بدون شك با فجایعی همچون بمباران اتمی شهرهای «هیروشیما و ناكازاكی» ژاپن به دست امریكا، قابل مقایسه است.
  به كارگیری سلاح های شیمیایی از سوی عراق، در حالی صورت می گرفت كه این كشور جزو 120 كشور امضا كننده ی پروتكل ژنو راجع به منع استفاده از سلاح های سمی، خفه كننده و تركیبات باكتریولوژیك قرار داشت. پروتكل 1925 ژنو كه طی قطعنامه ی 2161 (21)B سازمان ملل متحد مجدداً به تصویب رسیده است، صراحتاً استعمال سلاح های شیمیایی را منع می كند. قسمت هایی از پروتكل 1925 ژنو به شرح زیر است:
  امضا كنندگان تام الاختیار زیر به نام دولت های خود اعلام می دارند:
  «نظر به این كه در موقع جنگ، استعمال گازهای خفه كننده و مسموم یا امثال آن ها و هم چنین هر قسم مایعات و مواد یا عملیات شبیه به آن حقاً مورد تنفر افكار عمومی دنیای متمدن است،
  دوَل متعاهد تقبل می نمایند ممنوعیت استعمال گازهای خفه كننده و مسموم شبیه آن را به موجب این اعلامیه به رسمیت شناخته و هم چنین تعهد می نمایند كه ممنوعیت مزبور را شامل وسایل جنگ میكروبی نیز دانسته و خود را ملزم به رعایت مدلول مراتب فوق بدانند.»
  پروفسور «اوبن هندریكس» رییس آزمایشگاه سم شناسی بیمارستان دانشگاه گان (فلاندر، در شمال غرب بلژیك اظهار می دارد: عراق از سه نوع گاز مختلف علیه حلبچه استفاده كرده است. وی تأكید كرد كه نیروهای عراقی شهر حلبچه را در روزهای 17 و 18 مارس (27 و 28 اسفند 66) با گاز خردل (ایپریت)، گازهای اعصاب (تابون، سارین یا سومان) و بالاخره با سیانوژن بمباران كرده اند. وی افزود كه این سه نوع سلاح به صورت مجزا ولی با فاصله ای كوتاه و به طوری كه به صورت یك «كوكتل بسیار سمی» در آیند، مورد استفاده قرار گرفته اند.

  بی بی سی رادیو دولتی انگلستان در 6/1/1367، گزارش داد: یك دكتر بلژیكی و یك دكتر هلندی از سازمان بهداشت بین المللی موسوم به پزشكان بدون مرز و یك متخصص مسایل شیمیایی به اتفاق آرا تأیید كردند كه در حلبچه و مناطق اطراف آن علیه مردم غیر نظامی از سلاح های شیمیایی استفاده شده است.
  خبرگزاری فرانسه 12/1/1367 اعلام كرد: «حلبچه شهری از كردستان عراق كه به تصرف ایران در آمده و طی روزهای 27 و 28 اسفند ماه توسط عراق بمباران شیمیایی شده، منجمد و ساكن در خوابی عمیق فرو رفته است.»
  نیویورك تایمز امریكا در 16/1/1367 نوشت: «این عمل از هر جهت و به هر مفهوم یك جنایت جنگی است كه با انكارهای سست و رسمی عراق و عذر و بهانه های غیر رسمی در مورد استفاده از یك سلاح ناجوانمردانه در آمیخته است.»
  سرلشكر «رفیق السامرایی» رییس پیشین استخبارات (اطلاعات) نظامی عراق در مورد بمباران شیمیایی گفته است:(1)
  «جنایتی كه در حلبچه اتفاق افتاد، توسط 50 فروند جنگنده ی عراقی صورت گرفت. محموله ی هر یك از این جنگنده ها چهار بمب شیمیایی بود. این حمله به دستور صدام صورت گرفت. بمباران حلبچه به دلیل ناامیدی و یأسی بود كه در صدام به وجود آمده بود، زیرا در تاریخ های 10 و 11 مارس 1988 ایرانی ها منطقه ی دربندیخان و حلبچه و مناطق اطراف آن را مورد تهاجم قرار داده و موفقیت هایی كسب كرده بودند. در این حملات گروه های كرد آن ها را همراهی می كردند. صدام تیپ و لشكرها را یكی پس از دیگری به مقابله با نیروهای ایران فرستاد تا مانع از پیشروی در عراق شوند، امّا هیچ نتیجه ای در پی نداشت و خسارات فراوانی به نیروهای عراقی وارد شد. در انتقام از این حمله، صدام دستور داد تا حملات شیمیایی گسترده ای را روی حلبچه انجام دهند. نظر استخبارات عراق كاملآ متفاوت بود: سازمان سیا به ما اطلاع داد كه تعداد محدودی از واحدهای توپخانه ایران از محور شرق شط العرب به محور حلبچه در شمال انتقال یافته اند. ما با توجه به مسؤولیتی كه داشتیم صدام را از این امر با خبر ساختیم. بخش عظیمی از واحدهای توپخانه ی ایران از فاو عقب نشینی كردند. تشكیلات ما برای مقابله با حمله ی ایران در حلبچه آماده شده، امّا صدا م با چنین فاجعه ای موافقت كرد.

  فرماندهانی كه دستور صدام را مبنی بر بمباران شیمیایی حلبچه اجرا كردند، فرماندهان نیروی هوایی، سرلشكر حمید شعبان، معاون فرماندهی عملیات، سرلشكر ستاد سالم سلطان البصو و فرماندهان دیگر بودند. امّا خلبانان پنجاه نفر بودند و كاملاً اطلاع داشتند كه هواپیماهایشان حاوی بمب های شیمیایی است. صدام از سلاح های شیمیایی در مناطق دیگر عراق در شمال و جنوب این كشور استفاده كرده است. در طول قیام های سال 1991 از مواد شیمیایی خفیف بر روی مراقد ائمه در كربلا توسط هلیكوپتر استفاده كرده است. ایران در طو ل جنگ سلاح شیمیایی در اختیار نداشت، زیرا به نظر من اگر ایران چنین سلاحی را در اختیار داشت شاید مقابله به مثل می كرد. این بدین معناست كه سلاح شیمیایی از سوی یكی از طرف های جنگ مورد استفاده قرار گرفته است.»
  پی نوشت ها:
  1- روزنامه ی اطلاعات سال 1376، شماره ی 21188.

 2. ئه‌مرۆ 24 سال به‌ سه‌ر کیمیابارانی شاری سه‌رده‌شتی رۆژهه‌لاتی کوردستان دا تێده‌په‌رێت

  ئه‌مرۆ 24 سال به‌ سه‌ر کاره‌سات وکیمیابارانی شاری سه‌رده‌شتی رۆژهه‌لاتی کوردستان دا تێده‌په‌رێت. ئه‌و بۆردومانه‌ بووه‌ هۆی ئه‌وه‌ی زیاتر له‌ 8 هه‌زار که‌ ببنه‌ قوربانی یه‌ک له‌ تاوه‌نه‌کانی رژێمی به‌عسی روخاوو. له‌ ئه‌نجامی ئه‌و هێرشه‌ دا 110که‌س ژیانیان له‌ده‌ست دا و به‌ هه‌زاران که‌سیش برینداربوون و به‌گشتیش تا به‌ئه‌مرۆ زیاتر له‌ 1000 که‌س بونه‌ته‌ قوربانی کیمیا بارانه‌که‌.به‌ڵام سه‌ره‌ڕاى بوونى ئه‌و هه‌مو قوربانییه‌ ،ته‌نیا دکتورێک بۆ چاره‌سه‌رکردنى برینداره‌کان هه‌بوو ‌و دواتر برینداره‌کان ڕه‌وانه‌ی نه‌خۆشخانه‌ى شاره‌کانى ‌مهاباد، ورمێ‌ ،ته‌ورێز و تاران کران. دواتر ئاشکرا بوو که‌ ئه‌و گازه‌ش له‌ کیمیابارانه‌که‌دا به‌کار هاتووه‌ گازى خه‌رده‌ڵ بووه‌..
  28.06.2011 / 20:16

  چۆنیه‌تى رووداوه‌که

  ‌کاتژمێر(16:30) دوانیوه‌ڕۆی رۆژی (28/6/1987) به‌رامبه‌ر به‌ (7/ى پووشپه‌رى 1366)ى هه‌تاوى‌ چوار گه‌ڕه‌ک له‌گه‌ڕه‌که‌ قه‌ره‌باڵغه‌کانى شاری سه‌رده‌شت و گوندێکى نزیک شاره‌که‌ به‌ناوى «ڕه‌شه‌هه‌رمێ‌» هه‌روه‌ها ناوچه‌ى «ده‌شتی که‌پران» که‌وتنه‌ به‌ر هێرشى بۆمبارانى کیمیایی رژێمى به‌عسى عێراق. سه‌ره‌تا خه‌ڵک وایزانى، ئه‌م بۆمبانه‌ هه‌مان ئه‌و بۆمبانه‌ن که‌ له‌ رابردوودا به‌کار هاتوون، هه‌ر بۆیه‌ خه‌ڵکه‌که‌ به‌ په‌رۆشه‌وه‌ به‌هاناى برینداره‌کانه‌وه‌ چوون، و خۆیان گه‌یانده‌ ‌شوێنى بۆمبارانه‌که‌، هه‌ر ئه‌مه‌ش وایکرد که‌ ‌ژماره‌یه‌کى زیاتر له‌ ‌خه‌ڵکى شارى سه‌رده‌شت ببنه‌ قوربانی کیمیابارانه‌که‌. رۆژێک دواى ‌بۆمبارانى کیمیایى شارى سه‌رده‌شت، ساڵۆنى وه‌رزشیی شار که‌ به‌ناوى «هۆڵى ‌پاڵه‌وان ته‌ختی» ناسرا بوو، کرا به‌شوێنى ته‌رمى کوژراو و برینداره‌کان. به‌ڵام سه‌ره‌ڕاى بوونى هه‌زاران بریندار ته‌نیا دکتورێک بۆ چاره‌سه‌رکردنى برینداره‌کان بوونى هه‌بوو ‌و دواتر برینداره‌کان بۆ نه‌خۆشخانه‌ى شاره‌کانى ‌مهاباد، ورمێ‌، ته‌ورێز و تاران ڕاده‌گوێزرێن و دواتر ئاشکرا بوو که‌ ئه‌و گازه‌ش که‌‌ له‌ کیمیابارانه‌که‌دا به‌کار هاتووه‌ ناوى (گازى خه‌رده‌ڵ)ه‌.ئامارى قوربانی و برینداره‌کان

  هه‌رچه‌نده‌ ئامارى قوربانیان روون نییه‌، به‌ڵام ئامارى کوژران و برینداراره‌کان به‌ (8هه‌زار) که‌س مه‌زه‌نده‌ کراوه‌، که‌ (110) که‌س له‌ کاتى هێرشه‌که‌دا گیانیان له‌ده‌ست داوه‌. له‌مباره‌وه‌ عوسمان مۆزه‌یه‌ن به‌رێوه‌به‌ری کۆمیته‌ى ئه‌نجومه‌نى به‌رگرى له‌ مافى قوربانیانى کیمیایى ده‌ڵێت: «(8)هه‌زار که‌س بوونه‌ قوربانى کیمیابارانه‌که‌، ناوى (1400) که‌س له‌و قوربانیانه‌ تۆمارکراوه‌ و (400) که‌س له‌و که‌سانه‌ له‌ لایه‌ن حکومه‌ته‌وه‌ موچه‌ وه‌رده‌گرن».

  چ زهنییه‌تێک له‌ پشت ئه‌و تاوانه‌ ئاماده‌یه‌

  ململانێى ده‌وڵه‌ت و ده‌سه‌ڵاته‌کان هه‌رده‌م به‌ زه‌ره‌رى کۆمه‌ڵگا شکاونه‌ته‌وه‌ وه‌ک نمونه‌ى تاوانه‌کانى هه‌ڵه‌بجه‌، سه‌رده‌شت و ئه‌نفاڵ و ته‌نانه‌ت شه‌ڕى سپى…، له‌ ده‌رهاویشته‌کانى ئه‌و ململانێی ده‌سه‌ڵاتداره‌کانن. ئه‌بوبه‌کر شه‌ریعه‌ت په‌نا ماسته‌ر له‌ بوارى کۆمه‌ڵناسى، له‌ باره‌ى ئه‌وى چ زهنییه‌تێک رێگا بۆ ئه‌و تاوانه‌ مرۆڤایه‌تیانه‌ ده‌کاته‌وه‌ له‌ چاوپێکه‌وتنێکى ماڵپه‌رى شارۆنیۆزى سه‌رده‌شت ده‌ڵێت: «مرۆڤایه‌تى هه‌رده‌م له‌ قۆناغى یه‌که‌م قوربانى چه‌ک و ته‌قه‌مه‌نییه‌ کیمیاییه‌کان نییه‌، به‌ڵکو قوربانى ئایدۆلۆژییه‌کانى وه‌همى و مه‌ترسیدار و دژه‌ مرۆڤانه‌یه‌، له‌وانه‌ ئایدۆلۆژی به‌عس رێگا بۆ تاوانه‌کانى هه‌ڵه‌بجه‌، ئه‌نفال و سه‌رده‌شت و کۆمه‌ڵکوژى کرده‌وه‌». هه‌روه‌ها له‌ درێژه‌ى قسه‌کانیدا ده‌ڵێت: «هه‌ر نه‌ته‌وه‌یه‌ک له‌ شوێنى خۆى پێگه‌یه‌کى تایبه‌تى خۆى هه‌یه‌ و هیچ نه‌ته‌وه‌یه‌ک یا ده‌وڵه‌تێک ناتوانێت بانگه‌شه‌ى خۆگه‌وره‌بینین بکات».

  ئه‌نجومه‌نى به‌رگرى له‌ مافى قوربانیانى کیمیایى

  ئه‌نجومه‌نى به‌رگرى له‌ قوربانیانى کیمیایى که‌ وه‌ک رێکخراوێکى ناحکومى خۆى له‌قه‌ڵه‌م داوه‌، له‌ ساڵى (1381)ی هه‌تاوی به‌رامبه‌ر به‌(2002)ی زاینی مۆڵه‌تى فه‌رمى له‌ کۆمارى ئیسلامى وه‌رگرتووه‌ و دوو ساڵ دواتر به‌ هه‌وڵ و تێکۆشانى ئه‌ندامانى رێکخراوه‌که‌، وه‌ک ئه‌ندامى چاودێرى چه‌که‌ کۆمه‌ڵکۆژییه‌نێوده‌وڵه‌تییه‌کان (OPCW) وه‌رگیراوه‌ و له‌ مه‌یدانى جیهانیدا رێگا بۆ چالاکییه‌کانى کراوه‌ته‌وه‌. هه‌روه‌ها له‌ ساڵى (1387ی هه‌تاوی به‌رامبه‌ر به‌(2008)ی زاینی له‌ رێکخراوى ناحکومى لاهه‌ى هۆله‌ندا (CWCC) مافى دوو ئه‌ندامى وه‌ک ده‌سته‌ى دامه‌زرێنه‌ر پێدراوه‌ ، هه‌روه‌ها له‌ ساڵى (1388)ی هه‌تاوی به‌رامبه‌ر به‌(2009)ی زاینی بووه‌ته‌ ئه‌ندامى (IPD) رێکخراوى جیهانى. ئه‌م رێکخراوه‌ له‌ لایه‌ن چین و توێژه‌کانى سه‌رده‌شت که‌وتۆته‌ به‌ر ره‌خنه که‌ رێکخراوه‌که‌ له‌ لایه‌ن دوو بنه‌ماڵه‌ی ئه‌‌نجومه‌نه‌که‌وه قۆرخ کراوه‌‌‌ و خزمه‌تی به‌ قوربانیانی کیمیاباران نه‌کردووه‌، هه‌روه‌ها ئه‌و پرسیاره‌ ئاراسته‌ى (سیروان واحد) ده‌کرێـت: «ئایا باشتر نییه‌، ناوى ئه‌نجومه‌نه‌که‌ به‌ ناوى بنه‌ماڵه‌ى (که‌ریمى واحد و عه‌زیزپوور ئه‌قده‌م) به‌ناو بکرێت؟ سیروان حه‌داد له‌ هه‌مان کاتدا که‌ وه‌ک نوێنه‌رى قوربانیانى کیمیایى له‌ ناوخۆ و ده‌ره‌وه‌ به‌شدار بووه‌ باس له‌ کێشه‌ى مادییات ده‌کات و ده‌ڵێت: «رێگا بۆ هه‌موو که‌سێک کراوه‌یه‌ که‌ ببێته‌ ئه‌ندامى ئه‌نجومه‌ن، مافى هه‌ر که‌سێکه‌ له‌ ئه‌نجومه‌نه‌که‌دا به‌شدار بێت.» سیروان حه‌داد له‌ وه‌ڵامى پرسیارێکى یه‌کێک له‌ هاوڵاتیان که‌ ئایا ئه‌وکه‌یسه‌ى که‌ ره‌وانه‌ى دادگاى عێراقتان کرد چى لێبه‌سه‌ر هات ده‌ڵێت: «به‌داخه‌وه‌ ئێمه‌ شکایه‌تنامه‌یه‌کمان بۆ دادگاى سه‌رانى رژێمى به‌عسى عێراق نارد و دادگا داواى ته‌ئیدیه‌ی وه‌زاره‌تى ده‌ره‌وه‌ى ئێرانى لێکردین، به‌ڵام وه‌زاره‌ت له‌و کاته‌دا ئاماده‌ى ره‌زامه‌ندى و هاوکارى ئێمه‌ نه‌بوو و هه‌وڵه‌کانمان بێ ئه‌نجام مایه‌وه‌

  چالاکییه‌کانى یادکردنه‌وه

  ‌به‌ پێى ئه‌و زانیارییه‌کان ده‌ست رۆژنامه‌ى (چه‌تر) که‌وتوون هه‌موو ساڵێک له‌ سه‌رده‌شت ئه‌م یاده‌ کراوه‌ته‌وه‌و خه‌ڵک خۆى به‌ چالاکیه‌ ره‌نگاڕه‌نگه‌کانى خۆى ئه‌م رۆژه‌ى واتادار کردووه‌، به‌ڵام له‌م ساڵانه‌ى دوایى ده‌وڵه‌ت رێگرى له‌ چالاکییه‌کانى گه‌ل کردووه‌ و یادکردنه‌وه‌ى ئه‌م رۆژه‌ له‌ لایه‌ن رێکخراوه‌کانى ده‌وڵه‌تیه‌وه‌ قۆرخ کراوه‌، واتا کۆمه‌ڵایه‌تییه‌که‌ى خۆى له‌ده‌ست داوه‌. سیروان حه‌داد به‌رپرسى ئه‌نجومه‌نى به‌رگرى له‌ مافى قوربانیانى کیمیایى له‌ باره‌ى به‌رنامه‌کانى یادکردنه‌وه‌ به‌ (شارۆنیۆز)ى راگه‌یاندووه‌: رۆژانى (5 ـ 15 پووشپه‌ر1390/ى هه‌تاوى) سیمینارى جۆراوجۆر له‌ زانکۆى ئازاد و په‌یام نوورى سه‌رده‌شت به‌م بۆنه‌وه‌ رێکده‌خرێت. هه‌روه‌ها ده‌ڵێت: «له‌ (7/ى پووشپه‌ر) ساڵڕۆژى کیمیابارانه‌که‌ له‌ (ئیداره‌ى فه‌رهه‌نگ و ئیڕشادى ئیسلامى) به‌رنامه‌ى جۆراوجۆر به‌رێوه‌ده‌چێت و پاش نیوه‌ڕۆى هه‌مان رۆژ له‌ سه‌نته‌رى شار مه‌راسیمى ته‌شریح جه‌نازه‌ى نمایشى به‌ڕێوه‌ده‌چێت و دواتر سه‌ردانى مه‌زارى قوربانیانى کیمیاباران ده‌کرێت». هه‌روه‌ها ده‌ڵێت: «به‌رنامه‌ى تریش وه‌ک پێشانگه‌ى کتێب به‌ درێژى یه‌ک کیلۆمه‌تر و پێشبڕکێى وێنه‌کێشان و شیعر له‌ لایه‌ن منالانه‌وه‌ به‌م بۆنه‌وه‌ پێشنیاز کراوه‌

  دۆخى بریندارانى کیمیاباران

  پاش تێپه‌ڕبوونى (24) ساڵ به‌سه‌ر کیمیابارانى سه‌رده‌شتدا، بریندارانى کیمیابارانه‌که‌، هێشتا به‌ده‌م برینه‌کانیانه‌وه‌ ‌ده‌ناڵێنن و هه‌موو ساڵێک چه‌ند که‌سێک گیان له‌ده‌ست ده‌ده‌ن. عه‌لى مه‌حمود ئه‌ندامى (کوردۆساید/ چاک) ده‌ڵێت: «به‌داخه‌وه‌ که‌ ژماره‌ى بریندارانى کیمیابارانى سه‌رده‌شت (4000) که‌س بووه‌ و له‌ ماوه‌ى ئه‌و (24)ساڵه‌ زۆربه‌ى ئه‌و بریندارانه‌ به‌ده‌م ئێش و ئازارى برینه‌کانیانه‌وه‌ ـ له‌ بێ چاره‌سه‌ریدا ـ گیانیان له‌ده‌ست داوه‌». هه‌روه‌ها ده‌ڵێت: «ئه‌وه‌ له‌ حاڵێکدایه‌ که‌ بریندارانى کیمیابارانى هه‌ڵه‌بجه‌ به‌ مه‌به‌ستى چاره‌سه‌رى بۆ تاران ره‌وانه‌ ده‌کرێن، به‌ڵام هه‌ر له‌ شارى سه‌رده‌شت کۆمارى ئیسلامى گوێ به‌ برینداره‌کانى کیمیایى شارى سه‌رده‌شت نادات». ساڵح عه‌زیز پوور به‌رێوه‌به‌ری ئه‌نجومه‌نى به‌رگرى له‌ مافى قوربانیانى کیمیابارن به‌ رۆژنامه‌ى (تاران ئێمرۆز)ى راگه‌یاندووه‌ «کلینیک به‌ته‌واوه‌تى ناکارا بووه‌ و ئێستا کلینیک بێ پزیشک، ده‌رمانخانه‌ و تاقیگه‌یه‌». ساڵح عه‌زیز پوور له‌ درێژه‌ى قسه‌کانیدا باسى له‌وه‌ کردووه‌ که‌ «ئه‌م کلینیکه‌ به‌ زانکۆى علوم پزیشکى سپێردراوه‌ و زانکۆش وه‌ڵامێکى روونمان پێناداته‌وه‌». له‌مباره‌یه‌وه‌ نوسره‌ت مه‌لا زاده‌ به‌رێوه‌به‌ری زانکۆى علوم پزیشکى رایگه‌یاندووه‌ که‌ «ئێمه‌ له‌به‌رانبه‌ر ئه‌م دۆخه‌دا به‌پرسیار نین پێویسته‌ له‌ لایه‌ن پارێزگاره‌وه‌ به‌دواداچوونى بۆ بکرێت، به‌ڵام بڕیار وایه‌ هه‌ندێک کار له‌وباره‌وه‌ بکرێت».

  کاریگه‌رى خۆڵبارین له‌سه‌ر بریندارانى کیمیایى

  له‌م ساڵانه‌ى دواییدا شه‌پۆلى خۆڵبارینه‌کان که‌ له‌ وڵاتانى عه‌ره‌به‌وه‌ رووى له‌ باشوور و رۆژهه‌ڵاتى کوردستان و ئێران کردووه‌ و ئه‌مه‌ش دۆخى قوربانیانى کیمیایى خستۆته‌ مه‌ترسییه‌وه‌ و برینداران توشى هه‌ناسه‌بڕکێ و ته‌نگه‌نه‌فه‌سى ده‌بن و مه‌رگ هه‌ڕه‌شه‌ له‌ ژیانیان ده‌کات. حه‌سه‌ن عه‌باس زاده‌ به‌ڕێوه‌به‌رى گشتى پاراستنى ژینگه‌ له‌ پارێزگاى ورمێ، ده‌ڵێت: «به‌ گشتى له‌ ساڵێکدا نزیکه‌ى (100) رۆژ هه‌واى پارێزگاى ورمێ خۆڵبارانه‌ و (40) رۆژ پاکى هه‌وا له‌ ئاستى ستاندارد ده‌رده‌چێت و چوار رۆژ بۆ گشت چین و توێژه‌کان مه‌ترسى هه‌یه»‌.

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s