نامه مدافعان حقوق بشر به آقای دکتر احمد شهید در خصوص تضییق حقوق زنان کُرد در ایران

جناب آقای دکتر احمد شهید،گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل ما کنشگران و فعالان مدنی حقوق زنان کُرد با استقبال از نخستین گزارش شما به عنوان گزارشگر ویژه ایران به دبیر کل سازمان ملل متحد که در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۱ به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد، خواستار رفع نواقص این گزارش هستیم. ما بر این باوریم که از آنجایی که این گزارش مطمئنا بعنوان سند پایه ای، محور بحث و گفتگو برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران قرار خواهد گرفت بایست در حد امکان به نقض گسترده و نظام مند حقوق تمامی اقشار جامعه در ایران بپردازد. ما به نوبه خود به طور روشن خواستار انعکاس وضعیت زنان کُرد که به دلیل ستم های چند جانبه از حقوق انسانی خود محروم هستند می باشیم.

عدم وجود اطلاعات کافی در رابطه با نقض حقوق زنان کُرد در گزارش شما را در ارتباط با روشهای پیشنهادی کار می بینیم. دریکی از روشهای پیشنهادی کار- شماره 11-آمده است که : شماری از کنشگران حقوق بشر وجامعه مدنی ایران و همچنین سازمان های بین المللی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران با گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران تماس گرفتند. وی مشاوره های رودررویی رابا این افراد و سازمان ها انجام داده است. بخش قابل توجهی از اطلاعات به دست آمده با استانداردهای معتبر مورد نظر شورای حقوق بشر همخوانی داشته و بسیاری از این پرونده ها استحقاق اقدام فوری از سوی گزارشگر ویژه را دارا می باشند. این شهادت ها و موضوعات در این گزارش مطرح شده اند. گزارشگر ویژه به دنبال همکاری مقامات ایرانی در بررسی این پرونده ها خواهد بود و نتیجه این تحولات را در گزارش بعدی خود درج خواهد کرد این روش و امکان عدم دسترسی به شما به عنوان گزارشگر ویژه امکان رسیدن صدای افراد اقلیتهای اتنیکی ، جنسیتی ،گروهها ،اقشار و طبقاتی را که راهی برای دادخواهی یا شهادت ندارند را از بین می برد.

شما و تیم همکار شما بایست از سازمانها و فعالان حقوق بشری که امکان دسترسی و بهره مندی از مشاوره و رودررویی با شما را داشته اند بدون هیچگونه تبعیضات فکری و با تکیه بر باورهای حقوق بشری بخواهند که در ارتباط دادن شما با افراد حامی این گروهها و اقشار و یا با بررسی دقیق و موشکافانه تر شما را در جریان وقایع قرار دهند. همچنین شما می توانید از این گروه که در حال تهیه و تدوین گزارشی برای ارسال به شماهستند به عنوان منبعی موثق در رابطه با مسائل زنان کُرد بهره بگیرید. البته به دلیل مشکلات و تبعات تبعیضات علیه زنان کُرد که برخی از آنان با زنان سایر مناطق ایران مشترک است و به دلیل اینکه بیشتر اعضای این گروه را فعالان تبعیدی تشکیل می دهند امکان خبر از تمام مسائل و کامل بودن گزارشات میسر نمی باشد.

زمانی که سازمان حقوق بشر کردستان و اعضای کمپین یک میلیون امضا شاخه مناطق کردنشین ،انحمن زنان مریوان و… فعال بودند این امکان بیشتر فراهم بود اما هر کدام از این سازمانهای غیر انتفاعی به دلیل فضای امنیتی کردستان و جو غیر دموکراتیک در ایران به نوعی غیر قانونی اعلام شده و اعضای آنها یا روانه زندان شدند یا از کشور و محل زادگاه خود رانده شدند ویا اعضای آن در ایران تحت فشار و بازجویی قرار دارند. حسن توجه جامعه جهانی و نگاه امیدوارانه فعالان حقوق بشر به گزارش نهایی شما امکان نجات جان زنان دربند و توجه جامعه جهانی و سایر زنان را در جاهای دیگر جهان به این بخش فراهم می کند. ما بر این عقیده ایم که محدودیت های زمانی و مکانی ،عدم ارتباط با منابع دقیق ،مسئله حجم گزارشات و .. نبایست دلایل مناسبی برای ناقص بودن گزارش آینده باشد. سازمان عفو بین الملل و افراد متخصص آن در بیشتر زمینه ها با منابع خبر رسان در ارتباط هستند و برای تهیه خبر قطعآ کمک گرفتن از این سازمان می تواند مفید و سودمند واقع شود.

همچنین مدافعان وکنشگران بی طرف و کار آزموده بایست در این امر به شما یاری رسانند. ما در عین حال به بی طرفی شما و تیم همکارتان واقفیم و فقدان گزارش در مورد زنان کَرد را حاصل عدم امکان دسترسی به شما و نه از روی نادیده گرفتن این نقض گسترده می بینیم. ما امیدواریم در آینده ای نه چندان دور شما با بازدید از ایران ،مناطق غیرمرکزی،زندان شهرستانها، مدارس و … از وضعیت تمام اقشار بیشتر اطلاع حاصل کنید و فجایع زندگی زنان و دختران کُرد که حاصل سالها نقض گسترده و سیستماتیک حقوق زنان از جانب دولتمردان ایران است از تیررس نگاه شما به دور نماند.

با تشکر ازحسن توجه شما گروهی از فعالان حقوق بشر ،حقوق زنان و روزنامه نگاران اسامی:

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s