دودلی کـــردهای سوریه به حضور در اعتراضات/ تام لیتل/ بی‌بی‌سی

در حالی که کردهای سوریه سالگرد درگیری های خونین با نیروهای امنیتی این کشور را در سال ۲۰۰۴ در شهر قامشلی گرامی داشتند، به نظر می رسد اقلیت کرد این کشور در پیوستن به اعتراضات علیه حکومت بشاراسد، رئیس جمهور با هم اتفاق نظر ندارند کردها که ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت سوریه را تشکیل می دهند، اکثرا درنواحی شمال شرق و در مناطق مرزی با عراق و ترکیه ساکن هستند.4دهه ها است که مقامات سوری از بیم احتمال خودمختاری کردها، تبعیض هایی را علیه آنها اعمال کرده اند. بسیاری از آنها براساس یک قانون جنجالی که در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی به تصویب رسید، شهروندی این کشور را رد کردند. عملکرد دولت سوریه در قبال اقلیت کرد این کشوردر مارس سال ۲۰۰۴ باعث بروز درگیری هایی خونین در شهر قامشلی بین آنها و نیروهای امنیتی این کشورشد. اگر چه درگیریهای سال ۲۰۰۴ در قامشلی به طور گسترده ای از سوی رسانه های جهانی نادیده گرفته شد، اما فعالان مخالف بشار اسد ازطریق شبکه های اجتماعی دراینترنت از هموطنانشان خواستندتا سالگرد این روز را گرامی بدارند.

 درگیری های قامشلی

درگیری در شهر قامشلی زمانی آغاز شد که دو تیم سوری الفتوی که مورد حمایت اعراب این کشور قرار دارد با تیم الجهاد که از حمایت کردهای سوریه برخوردار است در ۱۲ مارس سال ۲۰۰۴ با هم مسابقه داشتند.

گفته می شود اندکی پس از شروع بازی این دو تیم، پلیس ضد شورش وارد ورزشگاه شده و پس از مدتی این بازی به یک خشونت گسترده تبدیل می شود.

در جریان این درگیری شش تن از حامیان دو تیم کشته و سه نفر هم به دلیل ازدحام جمعیت به هنگام فرار از استودیوم جان خود را از دست دادند.

روز بعد از این حادثه، تیراندازی نیروهای امنیتی به مراسم خاکسپاری کشته شده ها، باعث شعله ور شدن خشم کردها شده که این امر به بروز نا آرامی هایی گسترده در شهرها و دهکده ها مجاور قامشلی منجر شد.

کردها در خیابان های قامشلی با دست زدن به اعتراض شعارهایی علیه دولت داده و حتی مجسمه حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق این کشور را تخریب کردند.

نیروهای امنیتی نیز دست به سرکوب اعتراض ها زدند که این باعث فرار بسیاری از کردهها به منطقه کردنشین عراق شد.

هشت سال بعد

درگیری های قامشلی نشان داد که کردهای این کشور با دولت سوریه همسویی ندارند

هشت سال پس ازوقایع قامشلی، مخالفان بشار اسد، تشابهات زیادی بین اتفاقات آن زمان و اقدام نیروهای امنیتی در سرکوب معترضان می بینند.

از زمان آغاز اعتراضات در سوریه درمارس سال گذشته میلادی، شبکه های اجتماعی در اینترنت، در غیاب حضور خبرنگاران در صحنه های درگیری، اقدام به انتشار گزارش، عکس و فیلم کرده اند.

برخی از این سایت ها با درج آگهی هایی خواستار گرامیداشت هشتمین سالگرد درگیری ها در قامشلی شدند.

کردهای مردد

درگیری های سال ۲۰۰۴ قامشلی نشان داد که کردهای این کشور چندان با دولت سوریه همسویی ندارند و بسیاری از آنها تمایل دارند تا در اعتراضات جاری شرکت کنند.

اما بسیاری از احزاب سیاسی کرد که سالهاست به فعالیت های مخفیانه مشغول هستند، هنوز به شورای ملی سوریه که در صدد متحد کردن مخالفان است، نپیوسته اند.

بسیاری از رهبران کرد می گویند شورای ملی سوریه برای تضمین حقوق کردها، اقدامات کافی انجام نداده، تا در مقابل کردها هم از آنها حمایت کنند.

گفته می شود شورای ملی سوریه اخیرا برای جلب نظر اقلیت ها به ویژه کردها تلاش هایی انجام داده است.

از سوی دیگر در بین برخی از گروههای کرد ، اختلافات سیاسی باعث بروز تنش هایی بین آنها شده است.

بعضی از فعالان کرد مخالف بشار اسد در سوریه، اعضای حزب اتحاد دمکراتیک کردستان را به حمایت از دولت این کشور متهم کرده اند.

هرچند حزب اتحاد دمکراتیک کردستان این ادعاها رارد کرده ، اما ظاهرا ایجاد اتحاد بین این اقلیت کرد چشم اندازی درازمدت دارد.

بشار اسد در اقدامی برای دلجویی از کردها، در آوریل سال گذشته ، به بسیاری از کردها، تابعیت سوری اعطا کرد. هرچند که کاملا مشخص نیست که چه تعداد از کردهای سوریه این تابعیت را دریافت کردند.

اولویت اصلی برای کردهای سوری، پیوستن به گروه مخالف خاصی نیست، بلکه مسئله اساسی برای آنها تضمین برخورداری از حقوق مدنی در این کشور است.

هر آن چه که تصمیم کردهای سوریه باشد، مطمئنا آنها نقشی مهم دردستاوردهای اعتراضات این کشور خواهند داشت.

link in BBCPERSIAN

Advertisements

3 comments

 1. بشار اسد به کردهای حسکه تابعیت سوری داد
  به روز شده: 15:57 گرينويچ – پنج شنبه 07 آوريل 2011 – 18 فروردین 1390
  http://www.bbc.co.uk/persian/world/2011/04/110407_l31_syira_kurds.shtml

  بشار اسد تلاش هایی را برای خشنود کردن مردم سوریه آغاز کرده است
  بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با صدور فرمانی به هزاران کرد ساکن منطقه حسکه در غرب این کشور، تابعیت سوری اعطا کرده است.
  بسیاری از ساکنان این منطقه کرد هستند. کردهای سوریه حدود ده درصد جمعیت ۲۲.۵ میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهند.
  اخبار مرتبط
  کردهای بی ملیت سوریه
  آمریکا از شهروندانش خواست خاک سوریه را ترک کنند
  مراسم به خاک سپاری کشته شدگان تظاهرات ضد دولتی در سوریه برگزار شد
  لینک‌های مرتبط
  نداشتن تابعیت برای کردهای ساکن این منطقه به معنای محرومیت از استخدام در بخش های دولتی و نداشتن گذرنامه سوری بوده است.
  این اقدام پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهوری سوریه که این روزها با اعتراضات مخالفان روبروست، با رهبران کرد این منطقه دیدار و گفتگو کرد.
  در همین حال حبیب ابراهیم، از رهبران کرد سوریه به خبرگزاری روبترز گفته است که علیرغم این اقدام دولت، کردهای سوریه همچنان به مبارزات خود برای کسب حقوق مدنی و دمکراسی ادامه خواهند داد.
  آقای ابراهیم همچنین گفته است که هدف نهایی ما کسب دمکراسی برای تمام سوریه است.
  او همچنین افزود که به دست آوردن تابعیت، حق هر سوری است.
  کردهای ساکن در سوریه تاکنون در اعتراضاتی که اخیرا در کشور صورت گرفته، شرکت نمی کردند.
  اما اولین بار در هفته گذشته شهرهای حسکه و قامشلی شاهد اعتراضاتی از سوی کردها بود.
  معترضان با سردادن شعارهایی نظیر “نه عرب، نه کرد، ما خواستار اتحاد ملی هستیم”، در صدد رد این ادعا بر آمده بودند که اعتراضات با هدف تشکیل یک جنبش کرد صورت می گیرد.
  به گفته خبرنگار بی بی سی در دمشق اقدام تازه رئیس جمهوری سوریه از جمله تلاش هایی است که از سوی آقای اسد برای خشنود کردن مردم سوریه انجام شده است.
  هفته گذشته خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به یک کمیته قضایی ماموریت داده تا درباره لغو وضعیت امنیتی فوق العاده تحقیق کند که از سال ۱۹۶۳ بر این کشور حاکم است.
  حالت فوق العاده که از سال ۱۹۶۳ بر سوریه حاکم بوده است، حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس بدون محاکمه مخالفان می دهد.
  به گفته سازمان های حقوق بشری، این قانون زمینه تخلفاتی مانند شکنجه مخالفان و زندانیان را هم ایجاد کرده است.
  لغو این مقررات، از جمله خواسته های اصلی مخالفانی است که طی دو هفته گذشته علیه دولت دست به اعتراض زده اند.
  تاکنون در جریان این اعتراضات بیش از ۶۰ نفر کشته شده اند.
  نا آرامی های اخیر، جدی ترین مسئله داخلی است که بشار اسد از زمان مرگ پدرش، حافظ اسد در سال ۲۰۰۰، با آن مواجه بوده است.

 2. کردهای بی ملیت سوریه

  مهرداد فرهمند
  بی بی سی، بیروت

  تظاهرات کردهای سوریه مقابل دفتر اتحادیه اروپا در بیروت

  اولیویه دو شوته، بازرس ویژه سازمان ملل متحد، در گزارشی پس از بازدید از سوریه، وضعیت این کشور را از لحاظ رعایت حقوق بشر، “اضطراری” توصیف کرده است.

  آقای دو شوته که ملیت بلژیکی دارد بازرس ویژه در امور غذائی است و برای بازدید از وضعیت خشکسالی در شرق سوریه به این کشور سفر کرده اما در این سفر شاهد وضعیت زندگی کردهای سوریه بوده و بخش مهمی از گزارش خود را به مشکلات آنان اختصاص داده است.

  آن گونه که در این گزارش آمده، ۳۰۰ هزار کرد در سوریه زندگی می کنند که فاقد ملیتند، یعنی دولت سوریه از اعطای تابعیت به آنان خودداری کرده و تابعیت دولت دیگری را هم ندارند و بنابراین از حقوق شهروندی محرومند؛ حق مالکیت اراضی، تحصیل رایگان، استفاده از خدمات بهداشت عمومی، داشتن گذرنامه برای سفر به خارج، استخدام در بخش های دولتی و عمومی از آنها دریغ می شود.

  اولیویه دو شوته نوشته که چنین وضعیتی غیر قابل قبول است و باید فکری برای این کردهای بدون ملیت کرد.

  این کردها در بخشی از سوریه زندگی می کنند که پنج سال خشکسالی شدید را پشت سر گذاشته، تا آنجا که آن گونه که در گزارش اولیویه دو شوته آمده، دامداران این منطقه بین هشتاد تا هشتاد و پنج درصد دام های خود را از دست داده اند و بیش از ۸۰۰ هزار نفر از مردم منطقه در فقر شدید زندگی می کنند.

  این در حالی است که شرق سوریه منطقه ای نفت خیز است و تمامی تولید نفت سوریه که ۳۷۵ هزار بشکه در روز برآورد می شود از این منطقه استخراج می شود.

  پناهگاه ناراضیان کرد

  در مورد اینکه چه تعداد از جمعیت سوریه را کردها تشکیل می دهند آماری دقیق و رسمی در دست نیست.

  منابع کرد ارقامی تا شش میلیون را ذکر می کنند که با توجه به جمعیت ۲۳ میلیونی سوریه چندان واقع بینانه به نظر نمی رسد. بیشتر منابع مستقل این رقم را حدود دو میلیون می دانند هرچند در برخی از آنها این میزان تا سه میلیون هم ذکر شده است.

  منطقه تمرکز کردها، ناحیه موسوم به جزیره در گوشه شمال شرقی سوریه است، شهرستان عین العرب (کوبانی) در استان حلب و کوهستان موسوم به جبل الاکراد که کردها آن را چیای کورمانج می نامند و بخشی از آن در استان عنتب ترکیه قرار دارد نیز کردنشین است.

  در نواحی دیگر شرقی و شمالی سوریه هم کردها در کنار عرب ها و اقلیتهای آشوری و ارمنی زندگی می کنند، بخشی از کردها هم به دمشق و دیگر شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند و حتی عده ای از آنان به لبنان کوچیده اند که به بخشی از آنها، تابعیت لبنانی اعطا شده است.

  کردهای بی ملیت در بخشی از سوریه زندگی می کنند که پنج سال خشکسالی شدید را پشت سر گذاشته است

  کردهای سوریه عمدتاً مسلمان و پیرو مذهب سنی شافعی اند، اقلیتی نیز از مذاهب علوی و یزیدی پیروی می کنند.

  تا پیش از دهه شصت میلادی، کردها در حکومت سوریه مشارکت داشتند و دو تن از رؤسای جمهور این کشور، فوزی سلو و حسنی زعیم، کرد بودند، سوریه همچنین پناهگاه فعالان کرد ترکیه بود که در کشور خود تحت تعقیب قرار می گرفتند.

  برخی از چهرهای معروف سیاسی و فرهنگی کرد مانند میرجلادت علی بدرخان و جگرخون، شاعر نامدار کرد از ترکیه به سوریه کوچیده بودند و یکی از همین کردهای ترکیه، عثمان صبری، در سال ۱۹۵۷ حزب دموکرات کرد را در سوریه بنیان نهاد.

  سرخ ها و زردها

  در سال های آغازین دهه ۱۹۶۰ میلادی که دولت عراق با جنبش خودمختاری طلبی ملا مصطفی بارزانی (پدر مسعود بارزانی، رئیس کنونی دولت خودگردان کردستان عراق) درگیر بود، کردهای سوریه هم با جنبش بارزانی همدلی می کردند و فعالان سیاسی کرد به حمایت از این جنبش پرداختند.

  همزمان، سوریه صحنه سیاسی نا آرام و بی ثباتی داشت و دولت این کشور از بیم سرایت جنبش بارزانی به خاک خود، اقداماتی برای مهار کردها آغاز کرد.

  در سال ۱۹۶۲، دولت طرحی را در منطقه جزیره به اجرا در آورد که هدف از آن، سرشماری از مردم محلی به منظور صدور شناسنامه های جدید اعلام شد.

  با پایان سرشماری، بخشی از کردهای جزیره که تعدادشان بین هفتاد تا یکصد و پنجاه هزار نفر برآورد شده، سوری شناخته نشدند و به گفته دولت، نتوانستند مدارک و دلائلی برای اثبات سوری بودن خود عرضه کنند.

  اینکه دولت بر چه اساسی کردهای جزیره را سوری یا غیرسوری تشخیص داد بحث ها و اعتراضاتی برانگیخت، بخصوص اینکه نمونه هایی وجود داشت که در بعضی خانواده ها، برخی اعضای خانواده سوری شناخته شدند و بعضی غیرسوری یا اینکه مثلاً فردی مانند توفیق نظام الدین که رئیس ستاد ارتش سوریه بود، سوری شناخته نشد و تابعیتش از او سلب شد.

  کسانی که دولت خارجی تشخیصشان داد به دو بخش تقسیم شدند، به گروهی از آنان کارتهای شناسایی سرخ رنگی دادند و نامشان به عنوان خارجی در دفاتر دولتی ثبت شد، بی آنکه تابعیت کشور دیگری را داشته باشند، بدین ترتیب، این افراد به خارجیانی تبدیل شدند که تنها حق اقامت در سوریه دارند بی آنکه از حقوق شهروندی برخوردار باشند.

  به عده دیگری هم تنها برگه ای زرد رنگ دادند، بی آنکه حتی نامشان را ثبت کنند؛ به این افراد که به “مکتوم” معروف شدند، تنها حقی که داده شد، ادامه زندگی در سوریه بود، بی آنکه از حقوق شهروندی یا حتی حقوق مربوط به خارجیان مقیم این کشور بهره ای ببرند.

  این افراد و فرزندانشان که اکنون، بنابر گزارش اولیویه دو شوته، جمعیتشان به سیصد هزار نفر بالغ می شود همچنان در وضعیت بی ملیتی به سر می برند، در حالی که این وضعیت خلاف موازین بین المللی است که دولت سوریه به عنوان عضو سازمان ملل متحد ملزم به رعایت آنهاست.

  اعلامیه حقوق کودک صادره از مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۹ و معاهده بین المللی حقوق کودک که سوریه از سال ۱۹۹۳ به آن پیوسته، دولتها را ملزم می کند که کودکان را پس از تولد ثبت نام و تابعیت آنها را بنابر قوانین خود، مشخص سازند.

  بنابر ماده بند ج ماده ۳ قانون تابعیت سوریه، کودکانی که از پدر و مادری با تابعیت مجهول یا بدون تابعیت به دنیا بیایند، شهروند سوریه به شمار می روند اما دولت سوریه این قانون را تاکنون در مورد کردهای بدون تابعیت اجرا نکرده است.

  پیامدهایی هم که نداشتن تابعیت برای این دسته از کردها در سوریه به همراه می رود، همچون محرومیت از تحصیل، ناقض معاهده بین المللی حقوق کودک، منشور ملل متحد و دیگر تعهدات دولت سوریه است.

 3. یکی از فعالین کرد سوری به ضرب گلوله مردان مسلح کشته شد
  به روز شده: 17:11 گرينويچ – جمعه 07 اکتبر 2011 – 15 مهر 1390
  http://www.bbc.co.uk/persian/rolling_news/2011/10/111007_rln_l31_syriakurds_activist.shtml
  میشل التمو یکی از چهره های برجسته کردهای سوریه در پی حمله گروهی از مردان مسلح به خانه اش در شهر قامشلی در شرق سوریه به ضرب گلوله کشته شد.
  در همین رابطه رامی عبدالرحمان ، مسئول سازمان موسوم به دیده بان حقوق بشر در سوریه، که در بریتانیا مستقر است، گفته که چهار مرد مسلح پس از ورود به خانه آقای تمو به سویش تیراندازی کردند.
  سایر فعالان نیز این خبر را تائید کرده اند اما هنوز عاملان این حادثه مشخص نشده اند.
  آقای تمو یکی از منتقدان شناخته شده دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بود

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s