اوجالان، برنده اصلی اعتصاب غذای کردها؟ ژیار گل … بی بی سی

به نظر می رسد زندانیان به تمامی خواسته هایشان نرسیدند، اما توانستند حمایت بسیاری از ترکها، به خصوص چپ ها و روشنفکران را به مساله کردها جذب کنند با پایان یافتن ۶۸ روز اعتصاب غذای صدها زندانی کرد با پیام عبدالله اوجالان و اعلام آمادگی دولت ترکیه برای مذاکره با اوجالان، به نظر می رسد طرفداران مذاکره در هر دو طرف از موقعیت به وجود آمده راضی باشند.

۱۲ سپتامبر امسال عده ای از زندانیان سیاسی کرد اعلام کردند دست به اعتصاب غذا زده و گفتند تا خواسته هایشان برآورده نشود، از اعتصاب غذا دست نخواهند کشید. آنها خواهان پایان ۱۵ ماه حبس انفرادی عیدالله اوجالان، رهبر زندانی پ ک ک، دفاع به زبان کردی در دادگاه‌ها، و رفع موانع استفاده از زبان کردی در مراکز رسمی و آموزشی بودند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه این اقدام آنها را سیاه بازی خواند، و احزاب کرد را متهم کرد در حالی که خودشان کباب می خورند، زندانیان را به مرگ تشویق می کنند.

مدتی بعد شش نماینده کرد مجلس و شهردار بزرگترین شهر کردنشین ترکیه به اعتصاب کنندگان پیوستند. تعداد زندانیان اعتصابی به ۷۰۰ نفر رسید. اتحادیه پزشکان ترکیه اخطار داد که بسیاری از زندانیان وارد مرحله خطرناکی شده اند و اگر به اعتصاب غذا پایان ندهند، در چند روز آینده خطر جانشان را تهدید خواهد کرد.

کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب مخالف جمهوری خلق ترکیه، دومین حزب بزرگ این کشور از آقای اردوغان انتقاد کرد و گفت او باید با زبان نرمتر صحبت کند و اگر زندانی در زندان بمیرد، مسئولیت جان او با دولت است.

اما پشت سخنان انتقادی آقای اردوغان، واقعیت چیز دیگری بود. دولت او در پشت پرده تلاشهای زیادی برای پایان اعتصاب غذا کرده بود. روزنامه رادیکال ترکیه گزارش داد که مقامات بلند پایه استخبارات ترکیه چندین بار با عبدالله اوجالان در جزیره امرالی ملاقات کرده و با او برای پایان اعتصاب غذا توافقاتی کرده‌اند.

مقامات امنیتی ترکیه نگران بودندکه اگر زندانیان اعتصابی جانشان را از دست بدهند، آتش خشونت مناطق کردنشین ترکیه شعله ور خواهد شد و از محبوبیت حزب عدالت و توسعه بیشتر کاسته خواهد شد. بسیاری از نماینگان کرد این حزب از وضعیت موجود نا خشنود بودند. این نگرانی وجود داشت که مرگ زندانیان، جوانان کرد را برای پیوستن به پ ک ک تشویق خواهد کرد.

در هفته های آخر اعتصاب غذا مناطق کردنشین ترکیه و بسیاری از شهر های بزرگ شاهد تظاهرات بزرگ در حمایت از زندانیان بود

در هفته های آخر اعتصاب غذا مناطق کردنشین ترکیه و بسیاری از شهر های بزرگ شاهد تظاهرات بزرگ در حمایت از زندانیان بود. در میان تظاهرکنندگان بسیاری از چهره های ادبی، سیاسی و جنبش کارگری ترکیه دیده می شدند. در بسیاری از شهرها درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان روی داد.

جوات اونوش معاون سابق میت (استخبارات) پیش بینی می کند که احتمالا پس از پایان اعتصاب غذا مذاکرات بین دولت و پ ک ک از سر گرفته و آتش بس اعلام خواهد شد. او می گوید “تلاشها و همکاری مقامات امنیتی ترکیه، حزب آشتی و دموکراسی و افرادی در پ ک ک که به حل مسالمت آمیز مساله کردها معتقدند، به پایان یافتن اعتصاب غذا کمک کردند، و این فضا را برای گفتگو مهیا کرده است”.

بسیاری از مطبوعات ترکیه پایان اعتصاب غذا بدون اینکه کسی جانش را از دست بدهد، آزمونی موفقیت آمیز خواندند. چنگیز چاندار از روزنامه رادیکال می گوید، “عبدالله اوجالان نقش مهمی ایفا کرد. نفوذش بر فعالان کرد و پ ک ک، نشان داد که او می تواند نقش کلیدی در حل مسئله کردها ایفا کند”.

زنذانیان در حالی به اعتصاب غذایشان پایان دادند که به تمامی خواسته هایشان پاسخ داده نشد. دولت ترکیه هفته گذشته لایحه ای به مجلس فرستاد تا متهمان بتوانند به زبان مادریشان از خود دفاع کنند، که یکی از خواسته های اعتصاب کنندگان بود. اما هنوز مشخص نیست که آیا دولت به حبس انفرادی آقای اوجالان پایان خواهد داد یا نه.

مقامات امنیتی ترکیه نگران بودندکه اگر زندانیان اعتصابی جانشان را از دست بدهند، آتش خشونت مناطق کردنشین ترکیه شعله ور خواهد شد

بسیاری از مطبوعات ترکیه می گویند زندانیان توانستند از طریق غیر خشونت خواسته هایشان را به گوش دولتمردان ترکیه برسانند. طاها آکیول از روزنامه حریت می گوید، “به سه دلیل اعتصاب غذا بدون خشونت پایان یافت. اولا طرفداران مذاکره در دولت از خود نرمش نشان دادند، سپس اوجالان و نمایندگان حزب BDP هم آماده همکاری بودند. چرا این مدل نتواند به خشونتها در ترکیه خاتمه دهد؟ تروریسم و منطق سرکوب، راههای صلح را مسدود کرده اند. نتیجه اعتصاب غذا این درس را به ما می آموزد اگر ما راه های دموکراتیک به جای تروریسم، و دموکراسی در عوض دیکتاتوری را پیش گیریم، می توانیم به صلح از راه مسالمت آمیز برسیم”.

امیر اوسولو از روزنامه زمان می گوید “دلایل زیادی وجود دارد که اوجالان خواهان صلح نیست. و این که او می تواند به حل مسئله کردها کمک کند خیال چپ های ترکیه است. او می خواهد راهی برای نجات خود از زندان پیدا کند ، دو باره خود را به مذاکرات بکشاند. اوجالان نفوذش را بر پ ک ک از دست داده است”.

آقای اوجالان در پیامش به زندانیان گفته بود که آنان به اهدافشان رسیدند و بایستی به اعتصاب غذا پایان دهند. گروهی از کردها در فضای مجازی اعتبار پیام آقای اوجالان را زیر سئوال بردند و معتقد بودند که زندانیان باید به اعتصابشان ادامه دهند. حتی عده ای مشکوک بودند که احتمالا آقای اوجالان در زندان مرده، و این پیام از طرف دولت ترکیه به برادر آقای اوجالان تحمیل شده است.

روز دوشنبه عبدالله گل از مذاکره و گفتگو برای حل مساله کردها حمایت کرد و گفت خوشحال است که زندانیان به اعتصاب غذا پایان دادند. سعدالله ارگین، وزیر دادگستری ترکیه هم گفت اگر لازم باشد دولت با آقای اوجالان مذاکره خواهد کرد.

به نظر می رسد زندانیان به تمامی خواسته هایشان نرسیدند، اما توانستند حمایت بسیاری از ترکها، به خصوص چپ ها و روشنفکران را به مساله کردها جذب کنند. آنان توانستند که این مساله را که مدتی بود از برنامه دولت خارج شده بود دوباره به راس برنامه‌های دولت باز گردانند. شاید بتوان گفت برنده اصلی اعتصاب غذا عبدالله اوجالان بود که نشان داد هنوز نفوذ زیادی برکردهای ترکیه دارد و اگر ترکیه بخواهد مساله کردها را حل کند، باید با او در جزیره امرالی مذاکره کند.

link in Bbcpersian

Advertisements

One comment

 1. صدها زندانی کرد به درخواست عبدالله اوجالان به اعتصاب غذا پایان دادند
  به روز شده: 11:22 گرينويچ – 18 نوامبر 2012 – 28 آبان 1391
  فیسبوک
  تویتر
  به اشتراک بگذارید
  ارسال صفحه
  چاپ مطلب

  اعتصاب زندانیان کرد با حمایت گسترده کردهای ساکن ترکیه روبرو شده بود
  صدها زندانی کرد در ترکیه در پی درخواست عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، به اعتصاب غذا پایان دادند.
  اوزترک ترکدوغان، مسئول یک گروه حقوق بشری ترک ضمن تائید این خبر گفته است که زندانیان اعتصابی کرد بنا به درخواست آقای اوجالان امروز (یکشنبه ۱۸ نوامبر) اعتصاب غذای خود را شکستند.
  مطالب مرتبط
  آیا دولت ترکیه تسلیم خواست اعتصاب کنندگان می‌شود؟
  از آغاز اعتصاب غذای زندانیان در ترکیه بیش از دو ماه گذشت
  کردهای ترکیه اجازه می‌یابند در دادگاه به زبان کردی از خود دفاع کنند
  موضوعات مرتبط
  ترکیه
  حدود ۱۷۰۰ زندانی کرد در زندان‌های ترکیه در اعتراض به وضعیت عبدالله اوجالان و موانع موجود در آموزش و استفاده از زبان کردی به مدت ۶۷ روز دست به اعتصاب غذا زده بودند.
  محمد اوجالان، برادر عبدالله اوجالان در بیانیه ای اعلام کرد: “امروز (یکشنبه ۱۸ نوامبر) با برادرم در زندان ایمرالی ملاقات کردم. او گفت که این اقدام آنها به هدف رسیده است. بدون هیچ تردیدی آنها باید به اعتصاب غذا پایان دهند.”
  پزشکان گفته بودند که در صورت پایان نیافتن این اعتصاب، زندانیان بزودی جان خود را از دست خواهند داد.
  زندانیان در مدت اعتصاب از خوردن غذا خودداری کردند و تنها آب، شکر و و برای طولانی کردن اعتصاب از ویتامین استفاده می‌کردند.
  اعتصاب‌کنندگان خواستار پایان دادن به حبس انفرادی ۱۳ ساله عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ‌ک‌ک، امکان دفاع در دادگاههای ترکیه به زبان مادری و بر‌داشتن موانع استفاده از زبان کردی در مراکز رسمی و آموزشی ترکیه شده‌ بودند.
  ترکیه در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ شاهد اعتصاب غذای زندانیان کرد بود. در آن زمان حدود ۱۰۰ زندانی سیاسی که اعتصاب غذا کرده بودند جانشان را از دست دادند.
  گفته شده که این اعتراض‌ها نشان دهنده افزایش تنش بین دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و پ‌ک‌ک است.
  ترکیه آقای اوجالان را مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفری می داند که در درگیری بین پ‌ک‌ک و نیروهای دولتی کشته شدند.
  ترکیه ، آمریکا و اتحادیه اروپا، پ‌ک‌ک را گروهی تروریستی می‌دانند.
  http://www.bbc.co.uk/persian/world/2012/11/121118_l31_kurds_hunger_strike.shtml

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s