“ترکیه، ایران و چین دارای بیشترین روزنامه نگار زندانی”

azadiyawelatکمیته حفاظت از روزنامه نگاران با انتشار گزارشی، از ترکیه به عنوان “بزرگترین زندان روزنامه نگاران” در سال ۲۰۱۲ میلادی نام برده است.
به گفته این سازمان، ایران و چین هم به ترتیب از نظر بازداشت زندانیان در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.
به گفته این نهاد بین المللی، ترکیه در سال جاری میلادی ۴۹ روزنامه نگار را به زندان انداخته است، که بیشتر آنها گزارشگران کرد و روزنامه نگارانی هستند که متهم به دخالت در طرح‌های براندازی دولت شده‌اند.
براساس گزارش این نهاد بین المللی، در مجموع در سطح جهانی، شمار روزنامه نگاران زندانی به ۲۳۲ نفر رسیده که این رقم بالاترین آمار از سال ۱۹۹۰ میلادی یعنی از زمانی است که این سازمان اقدام به جمع آوری اطلاعات در مورد روزنامه نگاران زندانی کرده است.
به گفته کمیته حفاظت از حقوق روزنامه نگاران، اتهاماتی نظیر اقدام های تروریستی، خیانت و براندازی از جمله معمول ترین اتهامات عنوان شده علیه روزنامه نگاران زندانی در سال ۲۰۱۲ میلادی عنوان شده است.
این نهاد بین المللی همچنین ایران را با زندانی کردن ۴۵ روزنامه نگار، در رده دوم این کشورها قرار داده است.
شریف منصور هماهنگ کننده بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در کمیته حفاظت از خبرنگاران به بی بی سی فارسی گفت: “رکوردهای ما نشان می دهد که در اول دسامبر ۲۰۱۰ ، سی و چهار روزنامه نگار در ایران زندانی بودند، در سال ۲۰۱۱ ما ۴۲ مورد را ثبت کردیم و امسال یعنی ۲۰۱۲ هم ۴۵ مورد را ثبت کرده ایم که می بینید این رقم در طول زمان افزایش یافته.”
او همچنین می گوید: “ایران و چین نسبت به ترکیه بیشتر به سانسور کردن محتویات اینترنت علاقه دارند، ایران همچنین بر تنبیه بدنی تمرکز دارد چیزی که در ترکیه و چین نمی بینیم.”
سازمان حفاظت از روزنامه نگاران در گزارش خود به اخبار مربوط به ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی اشاره کرده که در ماه اکتبر دستگیر شد و ۴ روز بعد در زمانی که در بازداشت بود، جان خود را ازدست داد.
در گزارش این گروه همچنین از ژیلا بنی یعقوب، سردبیر وبسایت کانون زنان ایرانی که به اخبار مربوط به زنان می پردازد، نام برده شده است.
خانم بنی یعقوب در ماه سپتامبر حبس یک ساله اش را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رئیس جمهوری” شروع کرد که به خاطر مقالاتی بود که در جریان انتخابات ۱۳۸۸ نوشته بود.
شریف منصور در این باره که چرا پرونده خانم بنی یعقوب در گزارش سی پی جی پررنگ شده گفت: “وقتی درباره خبرنگار ایرانی ژیلا بنی یعقوب حرف می زنیم، او فقط یک خبرنگار نیست بلکه یک زن و فعال حقوق زنان است و دو سه سال بعد از نوشتن مقالاتش دستگیر می شود که نشانه اوجگیری برخورد با روزنامه نگاران است.”
بهمن احمدی عمویی شوهر خانم بنی یعقوب هم به اتهامات فعالیت ضددولتی هم اکنون یک دوره پنج ساله زندان را سپری می کند.
در گزارش کمیته حفاظت از خبرنگاران، چین با ۳۲ روزنامه نگار زندانی در رده سوم گزارش این نهاد بین المللی قرار گرفته است.
براساس این گزارش، ۱۹ نفر از بازداشت شدگان روزنامه نگاران تبتی یا اویغوری هستند که به خاطر گزارش کردن درگیری‌های قومی بازداشت شده‌اند.
گفته شده اکثریت ۲۳۲ نفر بازداشت شده، روزنامه نگاران محلی هستند که توسط دولت‌های خود بازداشت شده‌اند.
در این لیست تنها سه روزنامه نگار خارجی دیده می‌شود.

بی بی سی فارسی

Advertisements

One comment

 1. ترکیه به ‘سرکوب’ آزادی مطبوعات متهم شد
  به روز شده: 12:49 گرينويچ – دوشنبه 22 اکتبر 2012 – 01 آبان 1391
  فیسبوک
  تویتر
  به اشتراک بگذارید
  ارسال صفحه
  چاپ مطلب

  پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر
  یک گروه بین المللی ناظر بر کار رسانه‌ها، ترکیه را متهم کرده که با ارعاب و به زندان انداختن روزنامه‌نگاران در صدد سرکوب آنهاست.
  کمیته حمایت از روزنامه نگاران می‌گوید که این کشور در اوایل ماه اوت گذشته ۷۶ روزنامه‌نگار را به زندان انداخته است، که این آمار بیش از هر کشور دیگری در جهان است.
  موضوعات مرتبط
  ترکیه
  به گفته این نهاد بین المللی ۷۰ درصد از این روزنامه نگاران کرد هستند.
  کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، گفته است که افراد دستگیر شده با اتهاماتی از قبیل فعالیت‌های تروریستی و بدنام کردن چهره ترکیه روبرو هستند.
  این در حالی است که ترکیه ادعا می‌کند که اکثر روزنامه‌نگاران به دلیل جرائمی که ربطی به روزنامه‌نگاری ندارد، بازداشت شده‌اند.
  جوئل سایمون، رئیس این نهاد بین المللی گفته است که ترکیه نباید به بهانه نگرانی‌های امنیتی، روزنامه‌نگاران منتقد را با تروریستها یکسان بداند.
  ترکیه گفته است که این انتقادات بیش از حد بزرگ جلوه داده شده است.
  به گفته دولت ترکیه اکثر کسانی که این نهاد از آنها به عنوان روزنامه‌نگاران زندانی یاد می‌کند، به ارتکاب جرائمی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازند، متهم شده ‌اند.
  خود سانسوری

  رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه متهم شده که علنا از روزنامه نگاران ابراز نارضایتی می‌کند
  کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران هشدار داده که دولت ترکیه با توسل به اشکال مختلف فشار، فرهنگ خودسانسوری را در رسانه‌های این کشور ایجاد کرده است.
  این نهاد بین المللی گفته است که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، با ابراز نارضایتی علنی از روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها را وادار به تبعیت از نظر دولت یا اخراج کارکنان “خاطی” کرده است.
  در گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، مشخصا به احمد سیک و ندیم سنر دو گزارشگر سرشناسی اشاره شده است که بیش از یک سال پیش بازداشت و به دخالت در طراحی علیه دولت متهم شدند.
  این دو گزارشگر به این نهاد بین المللی گفتند که آنها مقاله و کتاب‌هایی را در مورد موضوعاتی حساس از جمله قتل روزنامه‌نگار سرشناس هرانت دینک منتشر کرده بودند.
  این در حالی است که این دو گزارشگر اتهامات وارده مبنی بر کمک به سازمانی سری را که توسط افسران ارشد ترکیه هدایت می‌شد، رد کرده‌اند. گفته شده این سازمان در صدد براندازی دولت ترکیه بود.

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s