ملاقات اوجالان و سیاستمداران کرد پس از چهارده سال

ayla-ehmed-t
NNSROJ: بنا به گزارشهایی که از سوی حزب صلح و دمکراسی”BDP” نیز تایید شده است، صبح روز پنجشنبه “سوم ژانویه” دو سیاستمدار کرد و یک وکیل، با رهبر زندانی حزب کارگران کردستان “عبدالله اوجالان” در زندان امرالی دیدار کرده اند.

“احمد ترک” نماینده مستقل شهر ماردین در پارلمان ترکیه و رئیس مشترک “کنگره جوامع دمکراتیک” به همراه “آیلا آکات آتا” از نمایندگان حزب “BDP” در پارلمان در زندان جزیره امرالی با عبدالله اوجالان دیدار کرده اند.

خبر دیدار این دو نماینده کرد مجلس ابتدا از سوی خبرگزاری فرات، نزدیک به پ ک ک، منتشر شد و اندکی بعد مسئولان “حزب صلح و دمکراسی”- بزرگترین حزب قانونی کردهای ترکیه که در مجلس آن کشور – نیز آن را تایید کردند. انتشار این خبر بلافاصله بازتاب وسیعی در رسانه های داخل ترکیه پیدا کرد.

روزنامه رادیکال نوشت که ساعت هشت صبح امروز پنجشنبه “احمد ترک” و “آیلا آکات آتا” با کشتی از استانبول راهی امرالی شدند و به مدت دو ساعت و نیم با عبدالله اوجالان گفتگو کردند.

همچنین گفته می شود که عبدالله اوجالان شخصا درخواست دیدار با این دو سیاستمدار کرد را مطرح کرده است و هیات مذاکره کننده ترکیه نیز با آن موافقت کرده است.

“ایوب جان” سردبیر روزنامه “رادیکال” در ستون امروز “سوم ژانویه” خود نوشت که هیاتی به ریاست هاکان فیدان مستشار میت ” سازمان امنیت ملی ترکیه” سرگرم گفتگو با عبدالله اوجالان هستند.

به نوشته ایوب جان هدف از این گفتگوها مشخصا پایان دادن به جنگ سی ساله در کردستان ترکیه است.
سردبیر رادیکال بعد از ظهر امروز پنجشنبه نیز در گفتگویی با شبکه تلویزیونی “CNNturk” اعلام کرد که بنا به اطلاعاتی که وی به دست آورده دیدار امروز دو سیاستمدار کرد با عبدالله اوجالان مثبت بوده است و “آپو احوال پرسی مختصری با آنها انجام داده و سپس بلافاصله گفته است که بهتر است هر چه زودتر به اصل موضوع بپردازیم.”

از سوی دیگر برخی گزارشها نیز حاکی از آن است که “مرال دانش بشتاش” وکیل دادگستری و مسئول کمیسیون حقوقی حزب صلح و دموکراسی نیز در دیدار امروز این دو نماینده مجلس را در دیدار با اوجالان همراهی می کرده است.

شایان ذکر است که احمد ترک پس ۲۰ از سال بار دیگر با عبدالله اوجالان ملاقات می کند. سال ۱۹۹۳ نیز احمد ترک در دره بقاع لبنان با اوجالان به منظور یافتن راه حلی برای برقرلری صلح دیدار کرده بود. دیدار امروز همچنین نخستین ملاقات آشکار سیاستمداران کرد ترکیه با رهبر زندانی حزب کارگران کردستان از زمانی دستگیری وی در چهارده سال پیش است.

حزب صلح و دمکراسی اعلام کرده است که به زودی اطلاعات بیشتری درباره محتوای دیدار امروز این دو نماینده مجلس با اوجالان ارایه خواهد داد.
از سوی دیگر، صلاح الدین دمیرتاش، دبیرکل مشترک ب د پ، در واکنش به اخبار سرگیری گفتگوها با عبدالله اوجالان به آژانس فرات گفته است که تا زمانی که خود اوجالان شخصا انجام گفتگوها را تایید نکند و یا پیامی دال بر تایید آن نفرستد، به تبلیغات رسانه ای دولت در این زمینه اعتماد نخواهد کرد.

وی در عین حال گفت که “سیاست اردوغان برای نابودی جنبش کرد با شکست مواجه شده و به همین خاطر است که به گفتگو با امرالی روی آورده است.”

“رجب طیب اردوغان” نخست وزیر ترکیه هفته گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی تایید کرد که نمایندگان دولت سرگرم انجام گفتگوهایی با امرالی هستند.

دیدار نمایندگان کرد مجلس با رهبر زندانی پ ک ک در حالی صورت می گیرد که بیش از یک سال و نیم است که به وکلای اوجالان اجازه ملاقات با وی داده نشده است. بیشتر وکلای عبدالله اوجالان خود به اتهام عضویت در سازمان مخفی “شورای جوامع کردستان” ( ک ج ک) در بازداشت به سر می برند.

ماههای سپتامبر و نومبر سال گذشته میلادی صدها زندانی کرد در زندانهای ترکیه دست به اعتصاب غذا زدند. یکی از خواسته های اعتصاب کنندگان پایان دادن به انزوای تحمیلی علیه اوجالان بود. اعتصابی که در نهایت با درخواست صریح خود اوجالان پایان یافت.

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s