مذاکرات دولت ترکیه با اوجالان و بازتاب آن در رسانه‌ها/ دویچه وله

ocalanمذاکرات دولت ترکیه با اوجالان به داغ‌ترین موضوع رسانه‌ها و محافل سیاسی این کشور تبدیل شده است. روزنامه‌های ترکیه ضمن انعکاس این موضوع می‌نویسند، دامنه‌ی این بحث‌ها به فراتر از مرز‌های ترکیه کشیده خواهد شد. به نوشته روزنامه‌های ترکیه، مذاکرات کنونی دولت این کشور با عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک)، با حمایت قاطع رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روبه رو شده و از سوی بسیاری از روزنامه‌های این کشور “گام جسورانه دولت ترکیه برای برقراری و استقرار صلح در ترکیه” ارزیابی می‌شود. نخست وزیر ترکیه در مصاحبه خود با برنامه‌ی تلویزیونی “از سیر تا پیاز” ((Enine Boyuna که به طور زنده از شبکه‌های تلویزیونی دولتی “تی‌آر‌تی ۱”، “تی‌آرتی خبر” و “تی‌آرتی ترک” پخش شد به طور رسمی مذاکرات دولت ترکیه با عبدالله اوجالان، رهبر پ ک ک را تأیید کرد و گفت: «ما به دنبال کسب نتیجه هستیم.»

مذاکرات ۴ ساعته با اوجالان
روزنامه “حریت” ترکیه ضمن اشاره به دیدار و مذاکره ۴ ساعته‌ی مسئولان سازمان اطلاعات ترکیه (میت) با عبدالله اوجالان خبر داد که اسامی اعضای هیأت مذاکره‌کننده عبدالله اوجالان هم مشخص شده است. این اعضا که از سوی عبدالله اوجالان “اندیشمندان جنبش سیاسی کرد” نام گرفته‌اند، عبارتند از احمد ترک، نماینده مستقل و رئیس هم‌طراز کنگره جامعه دموکراتیک، آیلا عقاد، نماینده حزب کردی صلح و دموکراسی در مجلس ترکیه از شهر باتمان، مرال دانیش بش‌تاش، معاون دبیرکل حزب کردی صلح و دموکراسی، و شرافت‌الدین الچی، نماینده حزب صلح ودموکراسی که هفته قبل درگذشت. لازم به یادآوری است که عقاد و بش‌تاش پیش از این وکلای مدافع رهبر پ ک ک بوده‌اند. احمد ترک، آیلا عقاد و مرال دانیش بش‌تاش روز چهارشنبه دیداری ۲ ساعته با عبدالله اوجالان داشته‌اند.

pkk-in-media
اردوغان، نخست وزیر ترکیه می‌گوید، مذاکره با کردها باید نتیجه بدهد
روزنامه “حریت” در شماره روز جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۱ خود به نقل از عبدالله اوجالان نوشت: «هدف ایجاد یک فضای عاری از سلاح برای حل مسئله کردهاست. هدف بر زمین گذاشتن سلاح از سوی پ ک ک است. مذاکرات در این راستا آغاز شده است و همه باید هوشیار باشند.» “حریت” نوشته است که هدف از مذاکرات دولت ترکیه با عبدالله اوجالان “ارائه‌ی یک راه حل برای جامعه ترکیه در اوایل سال ۲۰۱۳” است.

این روزنامه همچنین به نقل از عبدالله اوجالان آورده است: «این روند قابل توقف نیست. اگر اتفاقی در طول این روند نیافتد و مذاکرات با حکومت روند مثبتی داشته باشد، می‌توان گام‌های مهمی را در ماه‌های آینده برداشت. همه باید در این روند صبور باشند. اراده‌ا‌ی غیر از اراده خودم را در این مذاکرات قبول نخواهم کرد.»

عبدالله اوجالان از چهاردهم فوریه سال ۱۹۹۹ دوران حبس ابد خود را در جزیره خالی از سکنه ایمرالی در نزدیکی استانبول می‌گذراند.

فشار دولت ترکیه و پ ک ک به اوجالان
خبرگزاری “فرات نیوز”، نزدیک به جریان پ ک ک، نیز از قول رهبر پ ک ‌ک نوشته است: «هم پ ک ک و هم حکومت ترکیه به من فشار می‌آورند. من تا دو هفته می‌توانم مسئولیت خود را برعهده بگیرم اما این موضوع به تحولات آتی وابسته است. اگر تحولاتی رخ دهد من نقش خود را برعهده خواهم گرفت.»

مسئله کرد، داغ‌ترین موضوع روزنامه‌های ترکیه
“فرات نیوز” همچنین از انتقاد عبدالله اوجالان از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، خبر داده و از قول وی نوشته است: «وقتی به سخنان اخیر نخست وزیر ترکیه گوش می‌کنیم، تعجب‌آور است. آنها از یک طرف مذاکره می‌کنند و از سوی دیگر بر سخنان ملی‌گرایانه خود می‌افزایند. می‌دانم، ممکن است این سخنان ملی‌گرایانه برای جمع‌آوری رأی باشد، اما نباید این‌گونه رفتار کنند.»

خبرگزاری “فرات نیوز” به سخنان رهبر پ ک ک استناد کرده است که می‌گوید: «دیدگاه ما دیدگاه کردگرایانه نیست. ما تنها به دنبال کردگرایی، ترک‌گرایی یا عرب‌گرایی نیستیم. پروژه‌ی ما مبتنی بر گروه‌ها، رده‌ها و طبقات اجتماعی است. خودمختاری دموکراتیک مورد نظر ما تنها مربوط به کردستان نیست و سواحل اژه، دریای سیاه و آناتولی مرکزی را هم دربر می‌گیرد.»

apo-pkk
درخواست‌های اوجالان از دولت ترکیه چیست؟
روزنامه‌ی “رادیکال” ترکیه هم در مقاله‌ی خود در روز ۱۴ دی ۱۳۹۱ می‌نویسد که هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات ترکیه، پس از مذاکرات خود در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۲ پیش از آغاز سال نوی میلادی هم یک روز کامل را در جزیره ایمرالی به سر برده است.

به نوشته‌ی این روزنامه‌، درخواست عبدالله اوجالان از پ ک ک برای “بر زمین گذاشتن سلاح”، “خروج عناصر مسلح پ ک ک از مرزهای ترکیه”، “تصویب چهارمین بسته‌ی اصلاحات قضایی ترکیه” و “آزادی هزاران نفر از اعضای کنفدرالیسم جوامع کردستان” و “تصویب خودمختاری حکومت‌های محلی” است که این مورد از جمله درخواست شورای اروپاست و از مفاد مهم توافق دولت ترکیه با پ ک ک به شمار می‌آید.

“رادیکال” می‌نویسد: «علت شتاب دولت وابسته به حزب حاکم “عدالت و توسعه ترکیه” برای توافق با پ ک ک، در انتخابات محلی و انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال ۲۰۱۴ نهفته است و دولت اردوغان تلاش می‌کند پیش از پایان سال ۲۰۱۳ با پ ک ک به توافق برسد.»

اپوزیسیون ترکیه مخالف مذاکرات دولت با اوجالان نیست
اخبار مربوط به مذاکرات حکومت ترکیه با رهبر پ ک ک واکنش‌های گوناگون احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی- اجتماعی و صاحب‌نظران ترکیه را به همراه داشت. کمال قلیچداراوغلو، رهبر “حزب جمهوری خلق”، حزب اصلی مخالف دولت ترکیه، در گفتگویی با فکرت بیلا، روزنامه‌نگار مشهور ترک، از عدم پیشداوری حزب متبوعش در مورد مذاکرات دولت ترکیه با عبدالله اوجالان خبر داد.

قلیچداراوغلو خاطرنشان گفت: «ما پیشداوری نمی‌کنیم، اما نگرانی‌های خود را داریم. پایه و اساس نگرانی‌هایمان هم عدم رفتار پایدار دولت است.» رهبر حزب جمهوری خلق خطاب به دولت ترکیه نیز گفت: «شما می‌گفتید ما مذاکره نمی‌کنیم و مبارزه می‌کنیم. اما معلوم شد که در حال مذاکره هستید. حداقل به مردم راست بگویید.»

قلیچداراوغلو با تأکید بر اینکه اگر مذاکرات به خلع سلاح بی‌قید و شرط منجر شود و اطلاع‌رسانی به مردم به طور صحیح انجام شود با این نوع مذاکرات مخالفتی نخواهند کرد. وی همچنین افزود: «این امر نباید برای ایجاد یک فضای امن در هنگام انتخابات به کار گرفته شود. مذاکرات باید برای حل مسئله و خلع سلاح گروه تروریستی انجام شود نه برای جمع‌آوری رأی.»

روزنامه‌ی “ملیت” هم در مصاحبه‌ای با زبیر آیدار که از وی در این روزنامه به عنوان مسئول پ ک ک در اروپا نام برده شده، آورده است: «دیدار با آقای اوجالان و اطلاع رسانی این مذاکره به افکار عمومی قدمی مثبت است. رهبر ما پایه‌گذار و رهبر جنبش ماست و جنبش ما موظف به اطاعت از اوست. مسئول گفتگوها اوجالان است، اما این مذاکرات نمی‌تواند از جزیره ایمرالی پیش برده شود. بدون بهبود شرایط اوجالان مذاکرات به پیش نخواهد رفت.»

“۹۹ درصد کردهای ترکیه به حرف اوجالان گوش می‌کنند”
صلاح الدین دمیرتاش، دبیرکل حزب صلح و دموکراسی و نماینده مردم دیاربکر در پارلمان که در مجلس ترکیه با گروهی از خبرنگاران مصاحبه می‌کرد از سخنان اردوغان در زمینۀ مذاکرات با اوجالان در جزیره ایمرالی به عنوان یک اقدام کاملا مثبت یاد کرد و افزود “ما هم مصرانه به دنبال همین بودیم”.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه واکنش پ ک ک به درخواست عبدالله اوجالان مبنی بر برزمین نهادن سلاح چه خواهد بود، گفت: «جریان کردی جریان بزرگی است که از گروه‌های مختلفی تشکیل شده است. اما ۹۹ درصد این جریان از اوجالان اطاعت خواهند کرد. افراد بی‌تردید به درخواست عبدالله اوجالان گوش خواهند داد.»

kurdish-protestsدمیرتاش در خصوص موفقیت مذاکرات حکومت ترکیه با رهبر پ ک ک نیز چنین توضیح می‌دهد: «برای پیشبرد روند مذاکرات باید در سال ۲۰۱۳ اقدامات عملی انجام شود. مسئله کرد مسئله‌ای نیست که ظرف امسال برطرف شود. اما اگر قدم‌های درستی برداشته شود و روند مذاکرات در چارچوب اعتمادسازی پیش برده شود می‌توان شاهد آغاز گسترش اعتقاد به حل مسئله در سال جاری بود.»

مسئله کردها فقط به ترکیه ختم نمی‌شود
مسئله کرد در ترکیه حتی به ستون‌نویس‌های روزنامه‌های این کشور هم کشیده شد. ارطغرل اوزکوک، ستون نویس روزنامه‌ی حریت در مقاله‌ی ۱۵ دی ۱۳۹۱ ضمن اعلام “حمایت قلبی” خود از مذاکرات دولت با عبدالله اوجالان به مسئله ترک بودن و کرد بودن در ترکیه هم می‌پردازد. به عقیده‌ی اوزکوک اعتراف به “ترک بودن” در ترکیه مشکل‌تر از اعتراف به “کرد بودن” است. به عقیده وی در ترکیه “کسی که می‌گوید من کرد هستم پیشرو نامیده می‌شود” و “کسی که می‌گوید من ترک هستم فاشیست نامیده می‌شود”.

اوزکوک اعتقاد دارد معضل کرد در جنوب شرق ترکیه هم‌اکنون مانند سابق وجود ندارد و کردهای آن منطقه با انتخابات محلی برای خود یک مرز نژادی کشیده‌اند. وی می‌نویسد: «معضل کردها دیگر تنها به ترکیه ختم نمی‌شود، بلکه در چارچوب ۴ کشور وجهه‌ای بین‌المللی کسب کرده است. به احتمال فراوان در ۱۰ سال آینده در منطقه یک دولت مستقل کرد تشکیل خواهد شد.»

شکست “تابوی کرد” در ترکیه
روشن چاقیر ستون نویس روزنامه ترکی زبان “وطن” هم به بررسی واکنش‌های ترک‌ها و کردهای ترکیه به موضوع مذاکرات دولتی با عبدالله اوجالان پرداخته است. به اعتقاد چاقیر اگر دولت ترکیه به صورت علنی ۵ سال پیش مذاکرات خود با اوجالان را اعلام می‌کرد، ممکن بود یک قیامت کوچک در ترکیه پدید آید و تأثیرات آن به خیابان‌ها کشیده شود، اما امروز ترکیه شاهد چنین عکس‌العملی نیست.

وی در مقاله‌ی خود در روزنامه وطن علت این امر را در شکستن تابوی موسوم به “ممنوعیت مذاکره با تروریست‌ها” می‌داند و می‌نویسد: «علت فروپاشی این تابو افکار عمومی ترکیه است. افکار عمومی ترکیه انتظار دارد دولت ترکیه به هر روشی مسئله کردها در ترکیه را حل کند.»

روشن چاقیر موفقیت مذاکرات را منوط به در نظر گرفتن “نگرانی‌های ترک‌ها و نیز حیثیت و اعتبار کردها” و برقراری تعادل در این زمینه می‌داند.

dw-1 dw-2 dw-3 dw-4 dw-5 dw-6 dw-7

Advertisements

2 comments

 1. مذاکره میان مسئولان امنیتی ترکیه و رهبر پ‌ک‌ک
  مسئولان امنیتی ترکیه با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ‌ک‌ک، در هفته گذشته مذاکره کردند. به گفته یک مقام ارشد ترکیه، هدف از این گفت‌وگو خلع سلاح پ‌ک‌ک بوده، اما وی تصریح کرد که پیروزی نظامی بر این گروه نیز متصور نیست.
  به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، دولت ترکیه در پی یافتن راه‌حلی برای خلع سلاح شورشیان کرد با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) مذاکره کرده است.
  روزنامه “حریت” چاپ ترکیه به نقل از یالچین آکدوغان‌، مشاور ارشد رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور می‌نویسد که امکان پیروزی نظامی بر گروه پ‌ک‌ک وجود ندارد.
  به گفته رسانه‌های ترکیه این مذاکرات که به مدت چهار ساعت به طول کشیده از سوی مسئولان امنیتی ترکیه در زندان صورت گرفته است. به گفته آکدوغان «هدف از این مذاکرات خلع سلاح پ‌ک‌ک بوده است.»
  سال ۲۰۱۲، سالی ناموفق برای پ‌ک‌ک
  به گفته مقامات ترکیه، پ‌ک‌ک وعده داده بود که این گروه در سال ۲۰۱۲ میلادی به پیروزی خواهد رسید، اما واقعیت‌های موجود خلاف آن را نشان می‌دهند. در سال ۲۰۱۲ حدود هزار و ۴۵۰ جنگجوی کرد کشته شدند. مسئولان ترکیه می‌گویند که سال ۲۰۱۲ “سال شکست” برای پ‌ک‌ک محسوب می‌شود.
  مذاکرات میان مسئولان ترکیه و اوجالان در روز ۲۳ دسامبر صورت گرفته است. عبدالله اوجالان در سال ۱۹۹۹ به جرم “خیانت به کشور” در دادگاه محکوم شد و هم اکنون در زندانی در جزیره‌ای در دریای مدیترانه دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.
  نبردهای خونین میان ارتش ترکیه و پیکارجویان پ‌ک‌ک در مناطق مرزی
  چندی پس از دستگیری اوجالان، گروه پ‌ک‌ک اعلام کرد که رهبر جدیدی برگزیده است، اما ناظران سیاسی بر این باورند که عبدالله اوجالان رهبر بانفوذ و بلامنازعه پ‌ک‌ک محسوب می‌شود و تنها به دلیل حبس اوجالان رهبری موقت به مراد کارایلان محول شده است.
  سربازان ترک در روز دوشنبه (۳۱ دسامبر/۱۱ دی) با انجام عملیاتی موفق شدند که دست‌کم ۱۰ شورشی مسلح کرد را از پای در آورند. در دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه نیز یک انبار مهمات و سلاح به دست نیروهای نظامی افتاد.
  به گفته مقامات رسمی ترکیه، عملیات نظامی روز دوشنبه بطور عمده علیه پ‌ک‌ک و جنگجویان مسلح این گروه بوده است.
  گسترش فعالیت‌های سیاسی و نظامی پ‌ک‌ک در منطقه

  ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌دانند و فعالیت‌های این گروه در کشورهای فوق ممنوع است. پ‌ک‌ک و دیگر گروه‌های کرد دولت ترکیه را متهم می‌کنند که حقوق اساسی مردم کردستان را نادیده می‌گیرد و در حق آنان تبعیض روا می‌داد. پ‌ک‌ک خواهان تشکیل دولت مستقل کردستان است.
  روزنامه آلمانی “برلینر تسایتونگ” درباره مذاکرات اخیر می‌نویسد: «رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، چراغ سبز برای انجام مذاکره با عبدالله اوجالان را داده است. اعتصاب غذای ۹ هفته‌ای زندانیان کرد در نوامبر ۲۰۱۲ و دستور اوجالان برای پایان‌دادن به این اعتصاب نشان داد که نفوذ وی همچنان پابرجاست. به نظر می‌رسد که پایان‌دادن به مبارزه مسلحانه بدون توافق با اوجالان، دشمن شماره یک ترکیه، ممکن نیست.»
  پ‌ک‌ک با ایجاد گروه‌های نزدیک به خود، تحت نام‌های مختلف در کشورهای ایران، عراق و سوریه نیز فعالیت می‌کند. پیچیدگی شرایط سبب ائتلاف‌های موقت و متناقضی میان پ‌ک‌ک و دولت‌های منطقه می‌شود. بطور مثال از آنجایی که دولت ترکیه مخالف سرسخت رژیم اسد در سوریه به شمار می‌آید، گروه پ‌ک‌ک و شاخه سوری آن، “حزب اتحاد دمکراتیک” (PYD) وارد توافقاتی نانوشته با حکومت سوریه شده است. گروه پژاک نیز به عنوان شاخه تشکیلاتی و عملیاتی پ‌ک‌ک در ایران محسوب می‌شود.

 2. واکاوی سیاست‌های آنکارا در قبال کردهای منطقه در گفت‌وگو با جلالی -۱
  قمار ترک‌ها در مناطق کردنشین سوریه/ بازی با کارت دو رو
  خبرگزاری فارس: کارشناس مسائل کردها با تشریح سیاست‌های آنکارا در قبال کردهای این کشور، عراق و سوریه گفت: حزب عدالت و توسعه در سوریه با کارتی بازی کرده است که دو رو است.

  مجید جلالی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با اشاره به رویکرد حزب‌ عدالت و توسعه نسبت به همسایگان خود در منطقه، عنوان کرد: سیاست این حزب در چند سال گذشته، رساندن تنش‌ها به صفر بوده است.

  وی افزود: بر این اساس روابطی با سوریه و عراق داشت که با تحولات بیداری اسلامی و روابطی که با غرب داشت به این فکر افتاد که به عنوان پرچمدار جریان اسلامی در منطقه نقش ایفا کند، این در حالی بود که عربستان و قطر نتوانسته بودند بعد از انتخابات عراق جناح طرفدار خود را به قدرت برسانند. بنابر این ترکیه آرام آرام پرچمداری حمایت از جریان اهل سنت را در عراق بر عهده گرفت و این حرکت ضمن حفظ رابطه با دولت مرکزی و شیعیان عراق بود.

  جلالی با بیان اینکه ترکیه در مسیر خود با موضوع کردها در 2 کشور عراق و سوریه با 2 مانع بزرگ مواجه بود تصریح کرد: جمعیت شمالی‌ 2 کشور کرد هستند که از لحاظ مسائل امنیتی (روابط با پ.ک.ک) و هم مسائل قومی یعنی هویت کردی مشکل سازند، یعنی آن امتیازاتی که کردهای عراقی گرفتند. تاثیر می‌گذارد بر مناطق کردنشین ترکیه.

  وی معتقد است که ترکیه برای اینکه بتواند در 2 کشور جنوبی خود نقش ایفا کند باید اول از سه موضوع کردها می‌گذشت بر این اساس بود که ابتدا در عراق از روابط خصمانه با دولت اقلیم کردستان دست برداشت و برای کنترل و تاثیر گذاری به سوی همکاری،نفوذ و حضور رفت.

  جلالی گفت: در عراق این همکاری محدود کننده اقدامات امنیتی پ.ک.ک بود و به این ترتیب مسئولان اقلیم کردستان «مسعود بارزانی» در منطقه خودشان برای پ ک ک محدودیت ایجاد کردند. به علاوه در عراق با رابطه خوب با کردها به جای اینکه کردهای این کشور تاثیر گذاری منفی روی کردهای ترکیه داشته باشند به نوعی روابط تسهیل کننده و تائید کننده را برای حزب عدالت و توسعه به همراه داشتند. لذا بارها شنیدیم که هم «طالبانی» و هم «بارزانی» عنوان کردند که حزب عدالت و توسعه خیلی خدمت کرده است هر چند مشکلاتی وجود دارد که باید طرفین بنشینند و با هم مذاکره کنند. کردهای عراق تلاش کردند از طریق گفت‌وگو مشکلات کردهای ترکیه حل شود. پس با این کار دیالوگ امنیتی و نظامی را به سمت یک گفت‌وگو سوق دادند. در گام سوم، از لحاظ اقتصادی روابط فعال، سودآور و تاثیر گذاری با اقلیم کردستان ایجاد کردند.

  کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر این که ترکیه مخالف استقلال کردستان عراق است عنوان کرد: آنکارا با واقعیت نمی‌جنگند و تلاش می‌کند با توجه به این که اقلیم کردستان بین عراق، ترکیه و سوریه گیر کرده است. به این ترتیب و با این اقدامات ترکیه می‌تواند این گلوگاه را کنترل کند و در واقع نگاه ترکیه از دشمنی به یک نگاه کنترلی تبدیل شد.

  وی افزود: اقلیم کردستان عراق هر چه بخواهد نفت صادر کند و روابط اقتصادی خود را گسترش دهد از طریق ترکیه این امکان برایش وجود دارد. ضمن اینکه ژئوپلتیک ترکیه به سمت اروپا است.

  جلالی در ادامه و در خصوص سیاست ترکیه در قبال کردهای سوریه گفت: شمال سوریه کردنشین است، اگر جمع مرزهای سوریه و ترکیه را نگاه کنیم، حدود 1200 کیلومتر است که جمعیت کرد دارد که جنوب جمعیت کرد ترکیه است. به ویژه آن که در کردستان سوریه نیروهای توانمندی وجود ندارد. حزب‌ اصلی در این منطقه حزب اتحاد دموکراتیک PYD است که وابستگی به پ.ک.ک دارد.

  کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه در حال حاضر حزبی در کردستان سوریه فعال است که در هماهنگی با رژیم بشار اسد است و یکسری مناطق را هم دست گرفته‌اند عنوان کرد: ترکیه از اینکه کردها در شمال سوریه به قدرت برسند نگران است. در واقع حزب عدالت و توسعه در سوریه با کارتی بازی کرده است که دو رو است.

  وی افزود: بشار اسد این موضوع را به خوبی می‌دانست و به همین دلیل این مناطق را تخلیه کرد و کنترل این مناطق به دست کردها افتاد. یعنی کردها را به حال خودشان رها کرد تا برای ترکیه مشکل ساز شوند.

  جلالی گفت: اگر بشار بماند مجددا مناطق کردنشین را تحت کنترل خود درخواهد آورد و اگر هم نماند که یک مشکل بزرگ برای حکومت عرب آینده سوریه و کرد و ترکیه به یادگار خواهد گذاشت.

  کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه ترکیه با کردی در سوریه روبرو است که عمدتا دشمن است عنوان کرد: کردهای سوریه به غیر از اینکه می‌خواهد مثل اقلیم کردستان عراق فدرال شود و حقوق مدنی بگیرد، چون وابسته به پ.ک.ک است دشمن ترکیه است، به همین دلیل آمد ابتدا با اپوزسیون سیاسی در سوریه که دوستانش است به توافق رسید که هیچ امتیازی به کردها ندهند. (چه حال و چه در آینده) در گام بعد آمد با جریانات تندروی جبهه النصره (در لیست تروریستی آمریکا قرار دارد) هماهنگ شد که نیروهای خود را (سلفی‌ها) را بفرستند تا با کردها درگیر شوند و در همین راستا هم چندین درگیری در شهرهایی مانند راس العین و عین العرب رخ داد و تعدادی از طرفین کشته شدند.

  وی افزود: در گام سوم، حزب دموکرات عراق یک سری از کردهای سوریه را جمع کرده با عنوان شورای ملی کردستان (16 حزب کوچک) که این‌ها نزدیک به مسعود بارزانی هستند و می‌گویند ما هم هستیم و در سوریه سهم می‌خواهیم. (ترکیه از طریق بارزانی با این کردها هم کار می‌کند)

  پس در حال حاضر در کردستان سوریه 2 طیف شکل گرفته است، اما قدرت اصلی دست گروه وابسته به پ.ک.ک است. این 2 طیف در مسائل کردی مشترک هستند اما در این که کدام پرچمدار حرکت در سوریه هستند اختلاف دارند.

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911014000340

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s