سفر بارزانی بە دیاربکر از نگاه ژیار گل

pkk-bdp-akpامروز جمعیتی قابل توجهی در دیاربکر به استقبال آقای اردوغان آمدند. حضور دو ستاره موسیقی از تبار کرد بی تاثیر نبود. اما این جمعیت هیچگاه به پای جمعیتی که حزب صلح و دموکراسی[BDP] می توانند به خیابانها بکشاند قابل مقایسه نبود. بسیاری از همکاران ترکم می گفتند اردوغان هم طرفداران ساندیسی دارد و بسیاری از آنها با اتوبوس به اینجا آورده شده بودند.

اگر آقای بارزانی به دعوت کردها به دیاربکر می آمد احتمالا جمعیتی چند صدها هزار نفری به استقبالش می آمدند، چرا که مبارزات بارزانی پدر برای بسیاری از کردهای ترکیه نماد مقاومت است. به غیر چندین اتومبیل که اکثر از کردستان عراق آمده بودند، کسی عکس آقای بارزانیرا حمل نمی کرد. اما آقای بارزانی هنوز مورد احترام بسیایر از مردم است. نمایندگات ب د پ از او استقبال کردند.


امروز استقبال کنندگان پرچم حزب عدالت و توسعه ، آ ک پ و پرچم ترکیه را با خود حمل می کردند، در پشت صحنه اثری از عکس بارزانی و پرچم کردستان نبود، تنها عکسهای بزرگ آقای اردوغان با ژستهای متفاوت و عکس آتا تورک دیده می شد. به همین جهت بیشتر شبیه به مراسمی برای تبلیغ آک پ شباهت داشت. ابراهیم تاتلیسیس در روزی از صلح دفاع کرد که سالروز مرگ احمد کایا خواننده محبوب کردها و ترکها بود، احمد کایا در تبعید مرد به خاطر اینکه در اوج خفقان از برادری کردها و ترکها سخن گفت. اما ابراهیم تاتلیسدر آن هنگام حتی از آحمد کایا دفاع نکرد و تا چند سال اخیر از کرد بودنش سخن نگفت. یکی از همکاران انگلیسم او را کپی زشت فرانک سناترا خواند، که داستان ارتباتش با مافیا شهرت داشت.

اما از طرف دیگر حرکتی که اقای اردوغان برای برداشتن محدودیت کردها برداشته، هیچ یک از رهبران ترک در هشت دهه گذشته جرات همچین کاری را نداشته اند. اما نباید فراموش کرد هنگامی پ ک ک جنگ را شروع کرد که صحبت به زبان کوردی جرم بود. بیست و دو هزار گریلای کرد جانشان را از دست دادند. سئوال اینجاست آیا اگر کردها مبارزه مسلحانه نمی کردند، امروز شاهد این گشایش می بودیم، یا مبارزه مسلحانه احقاق حقوق کردها را کند کرد.

باید منتظر ماند و دید ایا این حرکت آقای بارزانی تا چه حد می تواند به صلح در ترکیه کمک کند. زیرا صلح و آشتی نیاز به شجاعت دارد، شاید کردها روزی آقای بارزانی را برای این حرکتش تحصین کنند، شاید هم درس عبرتی برای رهبران آینده.
این عکس سمت راست مراسم (آک پ)- عکس سمت چپ تشییع جنازه سکینه جانسز (کردها)

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s