آیا سکوت نشانه رضایت است؟ مقاله ی از کاوه آهنگری در مورد زبان مادری

zimanikurdiروز جهان زبان مادری ٢١ فوریه گذشت و این روز مبنایی یا فرصتی است برای یاد زبان مادری و دادخواهی عده‌ی کثیری از ایرانیان. اساسا زبان مادری از منظر متون حقوق بشری [اعلامیه جهانی حقوق زبانی، بارسلونا، اسپانیا، ١٩٩٦] و فلسفه حیات، یک حق بشری [مقدمه «اعلامیه جهانی حقوق بشر» (١٩٤٨) كه در آن بر «برابری حقوق اساسی انسان ها، شان و ارزش فرد انسانی و تساوی حقوق زنان و مردان» تاكید شده است؛ و نیز با توجه به ماده دوم همین اعلامیه كه: «هركس، بدون هیچ گونه تبعیض اعم از نژاد، رنگ، جنس، زبان، دین، دیدگاه سیاسی یا هر دیدگاه دیگر، و نیز خاستگاه ملی یا اجتماعی، ثروت، تولد و هر وضعیت دیگر از تمام حقوق و آزادی های مذكور در اعلامیه برخوردار است.»؛ ] است و بر همین اساس، هم جمعیت حداکثری محروم از آموزش به زبان مادری در ایران خواستار برآورده شدن و اجرای این حق هستند.

تاکید بر اجرای چنین حقی با پشتوانه مصوبات جهانی [پیمان نامه جهانی حقوق سیاسی و مدنی دسامبر ۱۹۶۶، پیمان نامه جهانی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ۱۹۶۶، كه در مقدمه های خود تاكید می كنند كه: انسان ها را نمی توان آزاد شمرد مگر آن كه با فراهم آوردن زمینه های مناسب، قادر به اعمال حقوق مدنی و سیاسی و حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خود باشند، با توجه به مفاد قطعنامه «١٣٥ _ ۴۷» مجمع عمومی سازمان ملل متحد (۱۸ دسامبر ۱۹۹۲) كه در آن «حقوق اقلیت های ملی، قومی، دینی و زبانی» به تصویب رسید] و مبارزه برای اجرای آن یک وظیفه سیاسی و حقوقی است که مدعیان چنین میدانی موظف به پرداختن به آن هستند.
فضای مجازی بعوان یک مجرای مناسب، موثر و قابل دسترس، میدانی است که امکان فعالیت را برای تعدادی کثیری از ایرانیان مقیم داخل و خارج از کشور فراهم آورده‌است. بخش بسیاری از فعالین مقیم خارج از کشور در رشته‌های روزنامه‌نگاری، حقوق بشر، سیاسی، زنان، کودکان و دیگر زمینه‌ها، مشغول به فعالیت هستند. لازم به ذکر است که از نظر من تمامی موارد یادشده در متنی به نام سیاست/سیاسی جای می‌گیرند و در واقع حقوق بشر عین سیاست است و بلعکس. ولی در این مطلب کوتاه نمیتوان به بحث افتراق و جدایی میان فعالیت سیاسی و حقوق بشری در ایران و یا برای ایران پرداخت، که از نظر من بنابه دلایلی صحیح نمی‌باشد، اما آنچکه در این یادداشت کوتاه میخواستم به آن اشاره کنم، همان حقوق بشر و فعال بودن در این وادی است و چند پرسش.

وقتی به مساله ‘ حق آموزش به زبان مادری’ می‌نگریم، اگر چنانچه فعال حقوق بشری باشیم طبعا حداقل در سال یک بار آنهم در ٢١ فوریه موظف به یادآوری و دادخواهی این حق هستم و یا اگر روزنامه‌‌نگار باشیم حداقل در حد یک گزارش لازم است به این مورد از نقض حقوق بشر اشاره کنیم. اما متاسفانه با مروری به صفحات فیسبووکی بسیاری( به غیر از تعدادی بزرگوار انگشت شمار) از فعالین فارس زبان یا فارسی گرا، دریغ از یک اشاره کوتاه حتی در حد یک جمله به این موضوع مهم برای جمعیت حداکثری ایران. پرسش اینست که اگر عدم آموزش به زبان مادری طبق مواد مندرج در متون حقوق بشری یک مورد از موارد نقض فاحش حقوق بشر است، پس چرا قسمت عمده فعالین حقوق بشر و روزنامه‌نگاران فارس زبان/ فارسی گرا در فیس بوک خود هیچ اشاره‌ای به این مورد نکرده و آن را حداقل یاد آوری نکردند؟ اگر زندانی کردن هر روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در ایران توسط حاکمیت عین نقض حقوق بشر است و این گروه از دوستان به وفور به آن می‌پردازند، پس چڕا از ژینوساید فرهنگی جمعیت حداکثری ایرانیان توسط حاکمیت فعلی و قبلی و احتمالا آتی، سخنی به میان نمی‌آورند؟ آیا برخورد گزینشی با موارد نقض حقوق بشر، درست و شایسته یک فعال حقوق بشری است؟ حال که در میان حوزه‌های فرهنگی (مردم) هیچگونه ارتباطی علمی، منطقی، دمکراتیک و برابر موجود نیست و همین هم باعث ایجاد گسلهای فرهنگی در سراسر ایران گشته، آیا دوری و عدم پردازش به نقض موارد حقوق بشری‌ای که برای ملیتهای ایرانی مهم هستند، حتی در سطح نخبگان و جامعه خاص فارس زبان/ فارسی گرا، تهدیدی برای فردای ایران نخواهد بود؟
و پرسشهای بیشماری که اگر امروز از طریق اندیشه و اندیشه‌ورزی به آن پرداخته نشود، آیا فردا
در حین تصمیمگیریهای میدانی، جایی برای اندیشه‌ورزی نخبگان باقی خواهد ماند؟
کاوه آهنگری ٢٢ فوریه ٢٠١٤

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s