قتل يا خودكشي- م. شمس نژاد

sheyda-2

اين روزها شاهد مرگ دوست و عزيزي هستيم كه غم فراقش به جز خانواده وي بسياري از دوستان و آشنايان وي رامتاثر و متالم كرده است، موقعيت تحصيلي، خانوادگي و اجتماعي هه وال شيدا در كنار احساسات پاك و تلاش و كوشش به سوي كمال يك زن كرد از دل منطقه اي محروم غم از دست دادنش را بسي دشوارتر نموده است و وقتي مرگ چنين عزيزي را در كنار مرگ كسان ديگري در زندان و كوه …. به عناوين مختلفي لمس و مشاهده ميكنيم فريضه قتل وي بسيار خود نمايي مينمايد، اما واقعا او كشته شده است يا خودكشي كرده؟ متاسفانه با لحاظ كردن جامعه سنتي كردهاي منطقه و پايمال شدن بسياري از حقوق حقه مادران صلح و آشتي بارها شاهد خودكشي بسياري از خواهرانمان به روشهايي مختلفي هستيم كه اندك هم نيستند اما ايا اين فريضه در خصوص دختري كه با راهنماي و تشويق پدر و مادر و هم فكري برادر فهميش در رده كارشناسي ارشد مشغول تحصيل بوده و به لحاظ عاطفه و احساس نيز كمبودي نداشته صادق است؟ امروزه پليس علمي يا همان كشف علمي جرايم به شدت اعمال و رفتار مجرمانه افراد بزهكار را تحت تاثير خود در آورده كه به جرات ميتوان گفت همه قتلها به سادگي قابل اثبات و يا رد ميباشند و تنها عاملي كه ميتواند مقابل قدرت مانور اين تاثير را بگيرد چيزي جز اعمال نفوذ و به كار نگرفتن علم در اين خصوص نميباشد.از جمله… ١-كنترل مكاتبات و مكالمات تلفني قبل و بعد از مرگ درمحيط اطراف محل قتل. ٢-سم شناسي از طريق محتويات معده ٣-تعيين تاريخ دقيق فوت ٤- احراز صدمات وارده قبلي به مقتول و احتمال كشته شدن قبلي با ان ٥-شناسايي افراد انگيزه دار محوري مقتول ٦-آزمايش دي ان اي از موها ، خون و مايعات( بزاق) بجا مانده از محل قتل ٧- بررسي دوربينهاي مدار بسته ،همه و همه ميتواند مسير كشف قتل را هموارتر كند. اينجانب ضمن همدردي با دوستان و خانواده اين عزيز از دست رفته به عنوان يك وكيل خود را موظف و مسؤل ميدانم در كنار وكلاي مجرب خانواده شيدا با همفكري و حتي قبول وكالت از اولياي دم تا كشف حقيقت و كنار كذاشتن موانع احتمالي بوده و در راه اعتلاي عدالت گام بردارم روحش شاد

Advertisements

One comment

 1. جزئیات قتل شیدا حاتمی دانشجوی کورد در دانشگاه نازلوی ارومیه
  @@@@@
  روز یکشنبه جسد را شستشو داده و معلوم شده سرش ازپشت شکسته شده و یکی از انگشتان دستش شکسته و صورت کبود و خال‌خال و جای اثرانگشت روگردنش بوده یعنی کتک‌کاری بوده و خفگی بوده نه خودکشی.
  دانشگاه به خانواده‌ی شهید شیدا حاتمی، شهید علم، زنگ نزده. خانواده‌ی وی از دانشجویان منطقه شنیدن به گونه‌ای که دانشجوهای منطقه ب خانوادشون خبر داده و خبر دست به دست ب خانواده‌ی عمر حاتمی در نوی میرسد. شهلا خواهر بزرگ شیدا لزگین که برادر شیدا است، بعد از آن که به دانشگاه سر میزنند، درمانگاه با خونسردی به آنها گفته خودکشی کرده شهلا با عصبانیت روی میز میکوبد و میگوید پس کوجنازه کو پلیس جنایی و درمانگاه میگوید به پزشک قانونی انتقالش داده‌اند.
  شهلا خواهر بزرگ شیدا به همرا لزگین برادرش، به پزشک قانونی ارومیه رفته و پزشک قانونی به آنها میگوید کسی با این مشخصات را اینجا نیاورد‌ه‌اند. عمر، مریم و محسن که از سایر اعضای خانواده‌ی شیدا هستند هنوز تو راه بوده‌اند شهلا و لزگین در بیمارستان خمینی ارومیه دنبال جسد میگردند.
  یک برانکارد را با جنازه میبینند که کارمندان بیمارستان خمینی آن را به سردخانه انتقال میدهند. سریعا به نزدیک جسد رسیده کاور را باز میکنند و میبینند شیهد شیدا حاتمی، چادر بر سر داشته و در عین حال صورتش کبود بوده و از دهان و پیشانیش خون چکیده و انگشتانش زخمی شده‌اند.
  محسن و لزگین شورش که از برادران شهید شیدا هستند، شکایت‌نامه نوشته و با پلیس جنایی واگاهی به دانشگاه نازلوی ارومیه رفته و محل خوابگاه و اتاق را بررسی میکنند که چرا بدون اطلاع‌دادن به پلیس جنایی و خانواده‌ی وی، جنازه را جابجا کرده‌اند و آنها جواب منطقی نداشتند.محسن و لزگین و شورش میگویند یک تخت خواب دو طبقه بوده و روبانهای نایلونی را که دورسبزی و جعبه شیرینی میپیچند آنجا مشاهده کرده‌اند. مسئولین خوابگاهاعلام کرده‌اند که با این روبانهای دور شیرینی خودکشی کرده ولی پلیس جنایی بررسی کرده و میگوید صحنه سازی بوده و در اصل شهید شیدا حاتمی به قتل رسیده است.
  وقتی جسد از بیمارستان خمینی به پزشکی قانونی انتقال داده میشود، خانواده‌ی شیدا وکیل گرفته و به خانه برمیگردند.
  دستور کالبدشکافی داده شده تا معلوم گردد دقیق چند ساعت بوده که فوت کرده و آیا چیزی بخوردش دادهاند یا تزریق کردن و چیز دیگری بوده یا نه و پلیس پزشک و وکیل اعلام میکنند تا این مرحله مشخص شده است که قتل عمده باز ربوشت وخفه کردن کشته شده است.
  هنگام کفن کردن شیدا هم متوجه شده‌اند که گردنش نشکسته و طلاهایش نیز همراه وی نبوده وکیل مشغول بررسی است تا بداند طلاها در بیمارستان جدا شده‌اند یا چیز دیگری در میان است.

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s