دام داعش برای کُردها/ فهیم تاشتکین- المونیتور

A Kurdish fighter from the Popular Protection Units (YPG) carries his party's flag at the 'Martyrs' Cemetery' in the town of Derbassiye in northeast Syriaترجمه از انگلیسی: مسعود مناف
ترجمه از کُردی: عمار گلی
ان ان اس روژ

یک دادخواهی کُردها در سوریه میان هیاهوی انتخابات شهرداری ها در ترکیه محو شد. در جنگ سوریه که شاهکاری از جبهه در جبهه، دشمن در دشمن، همپیمانی در همپیمانی است، آن هنگام که به مساله کُرد می رسد پیچیدگی آن دوچندان می شود.

در اطراف کوبانی، روبروی “سوروچ” و مرز “مرشد پنار” در ترکیه، چند روزی است که رویدادهای ترسناکی به وقوع می پیوندند. از ۱۷ مارس تا کنون افراد مسلح وابسته به دولت اسلامی در عراق و شام [داعش] از سویی با جنگجویان واحدهای مدافع خلق درگیر هستند و از سوی دیگر نیز در مقابل جبهه النصره ایمن الظواهری سربر آورده اند و با استفاده از نام “القاعده موازی” در صدد کسب جایگاهی برای خود هستند. داعش که برای سیطره بر کوبانی – ضعیفترین و استراتژیکترین حلقه سه کانتون کُردها در روژاوا- پشت سر هم حمله می کند، از همین آغاز اسم شهر را از “عین العرب” به “عین الاسلام” تغییر داده و با سیطره بر “شیوخ” در شرق کوبانی و کشتار ۲۴ نفر در این محل، عزم خود را برای اشغال این شهر بیش از پیش جزم کرده است.

در این میان واحدهای مدافع خلق برای جلوگیری از سقوط کوبانی، در “فراخوانی” خواستار حمایت ملت کُرد از کوبانی شدند. در خصوص اینکه چه گروه هایی به فراخوان ی.پ.گ جواب داده اند، از “زوهات کوبانی” سخنگوی خارج از کشور “حزب اتحاد دموکراتیک” –قویترین حزب در روژاوای کُردستان- سوال کردم. وی گفت تنها نیرویی که در عمل از ما حمایت کرده حزب کارگران کُردستان بوده. اتحادیه میهنی کُردستان و جنبش تغییر نیز اعلام کرده اند که به هر طریقی که بتوانند از روژاوا حمایت خواهند کرد. حتی در شهر سلیمانیه نیز کمیته ای برای پشتیبانی از روژاوا تاسیس شده است. حکومت اقلیم کُردستان نیز غیر از ابراز یک همدردی کلیشه ای هیچ اقدام دیگری صورت نداده است. این را نیز اضافه کنم که حزب دموکرات کُردستان سوریه به رهبری “عبدالحکیم بشار” که تحت الحمایه بارزانی می باشد، اعلام کرده که آنها حاضر نیستند که تحت رهبری و زیر بیرق ی.پ.گ بجنگند. بعید به نظر می رسد که مسعود بارزانی که تلاش می کند پیوندهای خود با ترکیه را به خوبی حفظ کرده و حتی در همین راستا از بازگشایی مرز سیمالکا نیز خودداری می کند، از واحدهای مدافع خلق حمایت کند.

چرا کوبانی؟

به این علت که کُردها مصمم هستند که مهر خود را بر تاریخ حک کنند و با تاسیس این سه کانتون در روژاوا نقشه های داعش را دچار مشکل و مختل کرده اند. داعش درصدد است که “امارت رقا” را تاسیس کرده و جغرافیای آن را تا مرزهای ترکیه گسترش دهد. داعش که تا پیش از این چندین منطقه را در کُردستان اشغال کرده و بعدها مجبور به عقبنشینی از آنها شده بود، در حال حاضر از سه جهت کوبانی را محاصره کرده است. روز سه شنبه هفته گذشته داعش از کناره های رود فرات و قبر “سلیمان پاشا” با استفاده از توپ و خمپاره شروع به حمله کرده بود که در نهایت ده ها نفر از اعضایش در این حملات کشته شدند.

همچنین در شرق کوبانی و در نزدیکی روستای کندال ۱۲ عضو آذربایجانی داعش در کمین ی.پ.گ کشته شدند. در این درگیری یک امیر داعش به نام “ابو محمد” که اصلاتا کُرد بود کشته شد. اما در جبهه جنوب کوبانی و مناطق اکثرا عرب نشین، علی رغم سیطره ی.پ.گ بر
اراضی مرتفع در منطقه، نتوانست از سیطره و حمله داعش با تانک به دو سیلو جلوگیری کند.

داعش می خواهد از رقا به منبج و یا جرابلس برسد اما نمی تواند از جاده ای که تحت کنترل ی.پ.گ می باشد عبور کند و نیاز دارد که این مانع را نیز از میان بردارد، و به همین دلیل است که برای مغلوب کردن ی.پ.گ در جنوب، در حال سازماندهی و جمع کردن نیرو در رقا می باشد. در غرب و شرق کوبانی نیز بر بعضی مناطق تحت کنترل ارتش آزاد سوریه سیطره یافته و اینگونه این شهر را از سه طرف محاصر کرده است. داعش در روزهای گذشته با هشدار به اهالی سه روستای کُردنشین منطقه تل ابیض آنان را تهدید کرده بود که در صورتی که روستاهایشان را تخلیه نکنند آنها را غارت می کند.

اینبار ارتش آزاد با کُردها است

در صورت سقوط کوبانی، داعش از نظر استراتژیک ابتکار عمل را در دست گرفته و وضعیت روژاوا بسیار شکننده خواهد شد. به گفته زوهات کوبانی، روز ۱۹ جولای ۲۰۱۲ کوبانی اولین شهری بود که سقوط کرد و توسط کُردها کنترل شد، و به همین علت تاثیرات زیادی بر روحیه کُردها در این بخش از کُردستان نهاده است. در صورتی که کوبانی سقوط کند، هردو کانتون دیگر روژاوا، به عبارتی عفرین و جزیره نیز در وضعیتی شکننده و ضعیف قرار خواهند گرفت. روحیه [مردم] را متزلزل خواهد کرد. این وضعیت موجب شده که هپیمانی های عجیبی شکل بگیرد. ارتش آزاد که تا پیش از این ی.پ.گ را متهم به همکاری با رژیم اسد می کرد، در کوبانی در حمایت از ی.پ.گ با داعش می جنگد. گروهی دیگر از افراد مسلح – که معروف به “احرار رقا” می باشند- از ترس داعش از رقا گریخته و به ی.پ.گ پناه آورده اند، هم اکنون در صفوف ی.پ.گ در مقابل داعش می جنگند. این درحالی است که سال گذشته و در میان گروه هایی که در شهر سریکانی با ی.پ.گ می جنگیدند و کوبانی و عفرین را محاصره کرده بودند، گردان هایی از ارتش آزاد دیده می شد. در اواخر سال ۲۰۱۳ ارتش آزاد با اعلان جنگ به داعش بیش از پیش بر پیچیدگی و ابهام ها افزود. آنهایی که اعضای فراری و مجروح ارتش آزاد را در عفرین پناه دادند و آنها را تیمار کردند همان کُردها بودند. جبهه الاکراد نیز که تحت لوای ارتش آزاد می جنگد در هر نقطه ای که پای سرنوشت کُرد به میان آید، دوشا دوش ی.پ.گ می جنگد. به عبارت دیگر آنهایی که امروز بر ضد داعش می جنگند در کنار ی.پ.گ ایستاده اند.

ماموریتی غیر ممکن برای عفرین

ریدور خلیل سخنگوی ی.پ.گ گفته بود در صورتی که از آنها حمایت شود قادرند که حد فاصل میان منطقه جزیره و کوبانی را به کنترل خود در بیاورند. پیشتر نیز یکی از جنگاوران ی.پ.گ در گفتگو با المونیتور اظهار داشته بود که آنها می توانند تمام راه های عفرین را از نیروهای داعش پاک کنند. در این وضعیت عفرین و کوبانی از نظر جغرافیایی به هم متصل خواهند شد. در دیگرسو جنگیدن واحدهای مدافع خلق در مناطق عرب نشین و ترکمن نشین ممکن است باعث تحریک و بروز برخی حساسیت های منطقه ای شود. به همین علت حفظ و کنترل جغرافیایی پیوسته [با این خصوصیات] بسیار مشکل است. زوهات کوبانی نیز با این دیدگاه موافق است. وی می گوید “فاصله میان عفرین و کوبانی بسیار زیاد است. علیرغم وجود چندین روستای کُردنشین در این مناطق کنترل این جغرافیا چندان آسان نیست”. در ماه دسامبر زمانی که ی.پ.گ در تل برک و تل حاصل جبهه تازه ای بر علیه داعش گشود، چندین عشیره عرب چون جبوری، تای و شمری را در مقابل خود یافت. علیرغم تهدیدهای داعش بعید نیست که وضعیت بر ضد ی.پ.گ تغییر کند. هرگونه نقشه و برنامه ای مثلا برای ورود به مناطق ترکمن نشین می تواند حکم خودکشی را برای واحدهای مدافع خلق داشته باشد.

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s