چه خواهد شد اگر ترکیه از کُردهای سوریه پشتیبانی کند؟

rojawaصلاح الدین احمد- Your Middleeast
برگردان از انگلیسی: مسعود مناف
برگردان از کُردی: عمار گلی

کُردهای سوریه جدای از اینکه از سوی ترکیه و همپیمان های محلی اش در کُردستان عراق و سوریه تحت محاصره اقتصادی قرار گرفته اند، هدف حملات تروریستی گروه های جهادی دولت اسلامی عراق و شام نیز قرار گرفته اند، که آنها نیز به انحا مختلف از سوی ترکیه تحریک می شوند تا راه را بر کُردها سد کنند که در سرزمینشان که هم مرز با ترکیه می باشد، به یک نوع خودمختاری دست نیابند. از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۲ تا کنون، ترکیه با تمام توان به مقابله با دساوردهایی که کُردها در سوریه به چنگ آورده اند پرداخته و این نیز موجب دور شدن هرچه بیشتر کُردها از اپوزیسیون سوریه شده و سبب شده که کُردها تلاش کنند که یک جبهه کُردستانی تشکیل دهند.

ادامه یافتن این پارانویا یا توهم توطئه ای که ترکیه در قبال دستاوردهای کُرد ها در عراق، سوریه و ایران دارد، از این سرچشمه می گیرد که آنکارا از بدو تاسیس جمهوری ترکیه بر این باور بوده که هر دستاوردی که کُردها بدست آورند بر روی کُردهای این کشور نیز تاثیر گذار خواهد بود. با این حال در دو قرن گذشته جنبش کُردی هر بار که متحمل شکست نظامی شده باشد و یا در مقابل سیاست های نژاد پرستانه و سرکوبگرانه شکست خورده باشد، به سرعت خود را از نو بازیافته و در بسیاری موارد با نیرویی دوچندان مبارزه را از سر گرفته است.

از سوی دیگر، هرگاه ترکیه حقوق کُردها را به رسمیت شناخته خود نیز از آن منتفع شده است، همچون چیزی که طی ۱۳ ماه گذشته و با آغاز روند گفتگوه های صلح با حزب کارگران کُردستان شاهد آن بوده ایم. سوال اینجا است که آیا به راستی زمان آن فرا نرسیده است که ترکیه در استراتژی جهانیش در قبال کُردها بازنگری کند؟

خود این موضوع که دولت کنونی ترکیه به اهمیت اصلاحات در همه زمینه ها در قبال مساله کُرد پی برده و مرحله ای تاریخی را برای حل مسالمت آمیز مساله کُرد آغاز کرده، بسیار قابل تامل است. اما منطقی نیز به نظر نمی رسد که دل به ترکیه ببندید چون در این سوی مرز با بخشی از کُردها به صلح می رسد و در طرف مقابل بخش دیگری از این ملت را که در آن سوی مرز های ساختگی و استعماری می باشند تنبیه کند. در حالی که حزب کارگران کُردستان (مخاطب این سوی مرز در گفتگوهای صلح) تاثیری مستقیم و غیر قابل انکاری را بر روی کُردهای روژاوا دارد. به عبارت دیگر حزب اتحاد دموکراتیک، که اکثر مناطق غرب کُردستان را تحت کنترل دارد، آشکارا وابسته به پ.ک.ک می باشد.

قبول کردن پ.ی.د از نظر استراتژیک به نفع ترکیه می باشد. نیرویی که بیشتر از نیمی از مرز ۹۱۰ کیلومتری ترکیه با سوریه را تحت کنترل دارد. در صورتی که بر قدرت گروه های جهادی افزوده شده و کنترل مناطق بیشتری را در شمال سوریه بدست گیرند، نه تنها کُرد، بلکه ترکیه نیز با تهدیدی بزرگ به نام تروریسم روبرو خواهد شد. گرچه هم اکنون نیز داعش امنیت ترکیه را با مخاطره روبرو کرده است. هم در طول مرز میان ترکیه و سوریه و هم در داخل این کشور.

درحالی که مرزهای ترکیه با مناطق تحت کنترل پ.ی.د با ثبات ترین مناطق مرزی ترکیه با سوریه بوده و از کانتون های روژاوا تا کنون هیچ حمله ای خاک ترکیه را هدف قرار نداده است. مطمئنا یک مدیریت-دولت باثبات کُردها در مقایسه با حکومت وحشت گروه های جهادی از نظر امنیتی بسیار قابل اعتماد تر و امنتر خواهد بود.

از منظر اقتصادی نیز، ترکیه می تواند در همپیمانی با کُردهای روژاوا، سود بیشتر بدست آورد. همچون سودی که پس از به رسمیت شناختن اقلیم کُردستان در عراق به جیب می زند. تصمیمی که نشان داد سود بسیاری برای ترکیه داشته و در حال حاضر به همپیمانی در انرژی نیز رسیده و اقلیم کُردستان را نیز تبدیل به بازاری بزرگ برای محصولات و نیروی کار ترکیه کرده است.

ترکیه با برداشتن محاصره اقتصادی از روی غرب کُردستان و پایان دادن به حمایت از گروه های جهادی، اعتماد کُردهای سوریه و ترکیه را نیز به دست خواهد آورد و این نیز می تواند نشانه ای قلمداد شود برای راست گویی و نیت پاک آنکارا در مرحله حل مساله کُرد.

ترکیه به این دلیل که با ثبات ترین کشور منطقه می باشد و به دلیل دار بودن جمعیت بزرگی از کُردها، یک فرصت منحصر به فردی را برای ایفای نقشی تاثیر گذار در قبال آینده مساله کُرد بدست آورده است. هیچ یک از کشورهایی که خود را صاحب بخشی از کُردستان می دانند [عراق، ایران، سوریە] در وضعیتی نیستند که بتوانند همچون ترکیه فرصت جلب نظر اکثریت کُردها را در دست داشته باشند.

به طور خلاصه غرب کُردستان همچون یک سه راهی است که ترکیه ناچار است در درپیش گرفتن سیاستش یکی از آن راه ها را انتخاب کند. ترکیه یا همچون دشمن کُردها باقی خواهد ماند، یا کُردها را با سرنوشتشان تنها خواهد گذاشت و ناچارشان خواهد کرد که ابزار و راه های دیگری را برای رهایی و ماندن برگزینند و یا اینکه راه را بر حضور سرمایه ترکیه در روژاوا باز خواهد کرد. گزینه ای که هم رشد و توسعه کُردها را در این بخش از کُردستان به همراه خواهد داشت و هم ثبات اقتصادی و سیاسی بیشتری را برای ترکیه به همراه خواهد داشت. ترکیه با برداشتن محاصره اقتصادی از روی روژاوا، هم می تواند حمایت خود را از صلح در روژاوا نشان دهد و هم با این کار می تواند نشان دهد که گام مهمی را در راستای فاصله گرفتن با نژاد پرستی برداشته است.

کوردییەکەی

Advertisements

One comment

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s