گمان نمی رود کُردها به این زودی اعلام استقلال کنند

عمبرین زمان- AlMONITOR
برگردان از انگلیسی: مسعود مناف
برگردان از کُردی: عمار گلی

بحرانی که داعش گریبانگیر عراق کرده، بر حدس و گمان ها افزوده که کُردها در راه استقلال می باشند.
گمان می رود که رویای دیرین کُردها برای استقلال با بازپس گیری کرکوک نیز به حقیقت نزدیک شده باشد. نفت کرکوک نه تنها می تواند اقتصاد این کشور تازه تاسیس را بچرخاند بلکه شاید از سرشان هم زیاد باشد. تنها موضوعی که مانده وصل کردن نفت کرکوک به خط لوله ای است که برای انتقال نفت میان اقلیم کُردستان و ترکیه احداث شده است.

بیانیه ها و مواضع مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کُردستان و نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم نیز در همین چهارچوب می باشند. نچیروان بارزانی می گوید “بازگشت به وضعیت پیش از [سقوط] موصل ممکن نیست” و “نگاه داشتن عراق به صورت متحد و یکپارچه بسیار سخت است”. مسعود بارزانی نیز در کرکوک اذعان کرد که آماده است برای این شهر بجنگد و تاکید کرد که “باید به ملتمان گوش بسپاریم و ملتمان نیز خواهان استقلال است”.


استقلال حق طبیعی کُردها است. ملتی که همچون بزرگترین ملت بی دولت جهان از آن یاد می شود و سال های زیادی است که تحت ستم بوده و سرکوب شده است. در همین چهار چوب کُردهای عراق به رهبری مسعود بارزانی، از جنگ اول خلیج تا کنون، به بهترین نحو از فرصت های موجود سود برده اند و در طی این مدت بالانس سیاسی را میان تهران، آنکارا، بغداد، تهران و واشینگتون را استادانه نگه داشته اند. عمو و برادرزاده [مسعود و نچیروان بارزانی] همچون دو دولتمرد رفتار کرده اند و به همین دلیل به تاسیس دولت نزدیک شده اند. با توجه به سیاست پراگماتیستی/ عمل گرایانه آنها نمی توان انتظار داشت که در آینده ای نزدیک استقلال را اعلام کنند.

به دلایل زیر:

1. اقتصاد

کُردها منابعی سرشار از گاز و نفت را دارا می باشند، اما به دلیل مخالفت های آمریکا و حکومت مرکزی عراق تا کنون نتوانسته اند به اندازه کافی آن را به فروش برسانند. هنوز معلوم نیست که آیا نفت کُردستان که در بندر جیحان ترکیه بار نفتکش ها شد مشتری بدست آورد یا نه. غیر از این نیز کُردها اکنون توانایی تولید آن میزان نفتی را که با آن بتوانند اقتصاد خود را بچرخانند ندارند، به این دلیل که زیرساخت لازم را برای [تولید و پالایش] این مهم ندارد. حکومت مرکزی عراق نیز مدتی است که سهم 17 درصدی کُردستان از بودجه کُل عراق را پرداخت نمی کند. گفته می شود که ترکیه در این وضعیت که حکومت اقلیم جیب هایش خالی مانده به داد آن رسیده است. در اربیل/هولیر مسئولان حکومت اقلیم این خبر را تایید کردند که گفته می شد ترکیه در قبال درآمد نفتی که برای کُردستان به فروش می رساند به آنها قرض داده است. به هر طریق ژست های اینچنینی ترکیه نمی تواند دراز مدت باشد.

2. ترکیه

بدون موافقت ترکیه دولت کُردی تاسیس نمی شود. به این دلیل که تنها راه فروش نفت و گاز کُردستان از ترکیه عبور می کند. سوال این است که آیا ترکیه آمادگی تاسیس کُردستان مستقل را دارد یا نه؟ برخی در کُردستان عراق بر این باورند که حداقل اردوغان آمادگی قبول کردن این مساله را دارد اما بازپس گیری کرکوک از سوی کُردها موضوع را اندکی پیچیده تر کرده است. برای نمونه از اکنون حزب حرکت ملی [MHP] به این دلیل که عرب ها و ترکمان های کرکوک نیز حقوقی را درخواست می کنند، موضع گیری کرده است. انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری در ترکیه، مساله را از آنی که بود پیچیده تر کرده، خصوصا در زمانی که پروسه صلح در ترکیه و مساله اعطای برخی امتیاز ها نیز در جریان است.

3. ایران

استقلال کُردستان، به موافقت ایران نیز نیاز دارد به این دلیل که این کشور، این توانایی را دارد که هر لحظه مانع تراشی کند و خصوصا با تحریک احزاب رقیب بارزانی، این مرحله را با مشکل مواجه کند. ایران که خود دارای جمعیتی انبوه از کُردها می باشد به هیچ وجه دلش نمی خواهد یک دولت مستقل کُردی در جوار مرزهایش تاسیس شود.

4. داعش

همسایه تازه کُردستان، مانعی بزرگ در مقابل اعلام  استقلال کُردستان می باشد. داعش از هم اکنون در حال صورت دادن عملیات های انتحاری در کرکوک می باشد و با نیروهای پیشمرگ می جنگد. بدون راضی کردن عرب های سنی امکان ندارد کُردها به آرامش و ثبات  دست یابند. بی ثباتی و هرج و مرج بر شرکت های فعال در صنعت نفت نیز تاثیر گذار خواهد بود و موجب هراس تولید کنندگان می شود.

5. آمریکا

در پایان نیز تاسیس کُردستانی مستقل بدون کسب رضایت و گارانتی آمریکا به هیچ وجه ممکن نیست. آمریکایی ها تا این لحظه از کُردستانی مستقل حمایت نمی کنند و کاملا برعکس بر عراقی یکپارچه تاکید کرده و برای این مهم نیز تلاش می کنند. گرچه این نیز با ماندن مالکی بعید به نظر می رسد. از سوی دیگر نیز هرچند حساسیت های ترکیه همچون همپیمانی استراتژیک در نظر دولت اوباما باشد، اما آمریکا نمی تواند ایران را خارج از معادلات فرض کند و برای مواضع آنها اهمیت قائل نشود.

به طور خلاصه هنوز زمان اعلام کُردستان مستقل فرا نرسیده است.

 

Advertisements

One comment

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s