چرا داعش پی درپی به کوبانی حمله می کند؟

موتلو چوراغلو/ Radikal
برگردان از ترکی: مسعود مناف
برگردان از کُردی: عمار گلی

دولت اسلامی، که نام تازه “دولت اسلامی در عراق و شام” [داعش] می باشد، پس از تصرف موصل و چندین شهر دیگر در عراق از روز دوم جولای حمله ای همه جانبه به کوبانی را آغاز کرده است. این حملات که گفته می شود با شرکت تعداد زیادی جنگجو، ۱۰ تانک و تسلیحات سنگین چندین روستای شرق کوبانی را هدف گرفته است، بر روستای زورمغار که از اهمیتی استراتژیک برای سیطره بر جرابلُس برخوردار است متمرکز شده است.تفاوت حمله اینبار با حملات پیشین در این است که با تسلیحات سبک و سنگینی که [داعش] در موصل به غنیمت گرفته، به کوبانی یورش آورده است. غیر از اینها برخی منابع نزدیک به واحدهای مدافع خلق خبر از حضور و شرکت تعدادی از افسران عراقی دوران صدام حسین در حملات اخیر کوبانی می دهند. وضعیت فعلی، این سوال را برای تحلیلگران و آن دسته از ناظران که اوضاع سوریه و غرب کُردستان را تعقیب می کنند به وجود آورده که آیا با توجه به وضعیت موجود واحدهای مدافع خلق می توانند حمله همه جانبه داعش را درهم بشکنند و مناطق تحت کنترل خود را حفظ کنند یا نه؟


جمعه گذشته [چهارم جولای]، پس از آنکه داعش روستای زومغار را با بیش از سه هزار گلوله توپ و خمپاره هدف قرار داد، واحدهای مدافع خلق ی.پ.گ این روستا و چندین روستای دیگر را در اطراف آن را تخلیه کردند. این عقبنشینی که از سوی ی.پ.گ “حرکتی تاکتیکی” اعلام شد این سوال را در اذهان پدید آورد که “آیا این یک شکست بود” یا خیر؟ روز شنبه نیروهای ی.پ.گ پس از عقبنشینی از زومغار، در نبردی سخت و نفسگیر نه تنها یکبار دیگر زومغار را بازپس گرفتند بلکه روستاهای خراباتو، زیارت و جدیده را نیز به کنترل خود در آوردند. هم اکنون درگیری های سریع و کوتاه در این مناطق در جریان است، اما خبرها حاکی از روحیه بالای مردم این منطقه بوده و واحدهای مدافع خلق نیز کنترل و ابتکار عمل تمام و کامل را [در این مناطق] در اختیار گرفته اند.روز ۶ جولای مرکز اطلاع رسانی ی.پ.گ اعلام کرد که حملات داعش را درهم شکسته و نزدیک به ۲۰۰ عضو این گروه را از پای در آورده است. منابع محلی نیز این آمار را تایید کرده اند. به گفته این گروه در آخرین حمله نیز ۲۰ عضو داعش کشده شده و ۲ تانک و تعداد زیادی ادوات نظامی و اسلحه از نابود شده و مقادیر زیادی مهمات و اسلحه جنگی نیز توسط جنگاوران کُرد به غنیمت گرفته شده است.

چرا کوبانی؟

یورش داعش به کوبانی دلایل بسیاری دارد. نخست آنکه با افزایش میزان خود باوری داعش پس از تصرف موصل و چند شهر دیگر عراق، هم اکنون [این گروه] در نظر دارد که مناطق تحت سیطره خود در سوریه را نیز گسترش دهد. در این میان تنها کوبانی است که همچون جزیره ای میان جرابلُس، رقه و تل ابیض مانده و داعش نتوانسته آن را به کنترل خود در بیاورد. داعش در نظر دارد با تصرف کوبانی، این شهر را نیز به دیگر شهرهای خلافت اسلامی اش پیوست کند. تصرف این شهر حائز اهمیت است، زیرا که هم توانایی مانور داعش در شرق کوبانی و هم در غرب را بیشتر می کند و هم اینکه شرایط بهتری را برای گسترش جغرافیای تحت کنترل این گروه در این منطقه به وجود می آورد.

غیر از اینها داعش با تصرف کوبانی کنترل معبر مرزی “مرشد پنار” در مرز شهر سوروچ اورفا –در شمال کُردستان- را نیز بدست خواهد گرفت. داعش هم برای تجارت و بازرگانی و هم برای انتقال اعضا و مجروحین خود به آن سوی مرز در ترکیه به این معبر مرزی نیاز دارد و برای آنها حائز اهمیت است. به همین دلیل انتظار می رود که در آینده مجموعه ای حملات زنجیره ای را برای تصرف معبرهای مرزی دیگر چون “سریکانی” و “تل کوچر/ یعربیه” که در دست ی.پ.گ می باشند و همچنین معبر مرزی “عزاز” که تحت کنترل یک گروه اسلامی است تدارک ببیند.

دلیل دیگر حمله به کوبانی این است که داعش می خواهد با تصرف منطقه “جبل الاکراد” ارتباط کانتون های جزیره و عفرین را به صورت کامل قطع کند. این روزها تردد میان هر سه کانتون کُردها بسیار دشوار شده است. به گفته مقامات این منطقه، تعداد زیادی از شهروندان غیر نظامی کُرد در جرابلُس و تل ابیض از سوی داعش گروگان گرفته شده اند. در منبج نیز بیش از یک ماه است که ۱۰۰ دانش آموز کُرد از سوی داعش ربوده شده اند. علی رغم تلاش سازمان دیدبان حقوق بشر و یونیسف [صنودق کودکان ملل متحد] داعش تا این لحظه حاضر به آزاد کردن کودکان و شهروندان غیر نظامی نشده است. مسئولان کانتون کوبانی و فعالان حقوق بشر در منطقه می گویند که داعش با گروگان گرفتن شهروندان غیر نظامی و کودکان می خواهد ی.پ.گ را تحت فشار قرار دهد و مردم را ناچار کند که دست از حمایت و همکاری با واحدهای مدافع خلق بکشند. این منابع می افزایند که داعش با این عمل، گروگان های کُرد را با اعضای به اسارت گرفته شده خود معاوضه می کند.

تصرف کوبانی از سوی داعش نه تنها یک پیروزی استراتژیک به حساب خواهد آمد، بلکه موجی از خشونت را برای مردم منطقه به همراه خواهد داشت. داعش شهروندان عیر نظامی را می رباید، آنها را به سلیب می کشد و با شکنجه به قتل می رساند. در بسیاری موارد منازل مسکونی شهروندان را تخریب می کند و مایملک و دارایی هایشان را غصب می کند و منابع طبیعی را نیز با خود می برد. داعش حتی به آب خوردن نیز رحم نکرده و تا کنون چندین بار آب کوبانی را قطع کرده است.

دلیل دیگر حملات پی در پی داعش به کوبانی این است که این شهر اولین شهر غرب کُردستان می باشد که در ۱۹ جولای ۲۰۱۲ از دست نیروهای بشار اسد آزاد شده و به کنترل کُردها در آمده است. به همین دلیل کوبانی دارای ارزشی معنوی و جایگاه ویژه ای است در میان کُردهای این بخش از کُردستان. سقوط کوبانی ضربه ای بزرگ برای کُردهای روژاوا خواهد بود و خسران بزرگی را متوجه دستاوردهای آنها خواهد کرد. به عبارت دیگر حمله به کوبانی حمله به دستاورد ها و پیروزی کُردها در روژاوا به حساب می آید.

به گفته منابع ی.پ.گ و مقامات محلی، ممکن است داعش با نزدیک شدن به دومین سالگرد آزاد سازی کوبانی، بر میزان حملات خود به این کانتون بیافزاید. از آغاز این همفته نیز داعش هم از سمت جنوب و هم غرب حملات گسترده ای را به سوی کوبانی آغاز کرده است. گفته می شود در درگیری های نزدیک روستای “کونه هفتار” در ۳۵ کیلومتری جنوب کوبانی ۴۰ عضو داعش کشته شده و ۲ جنگاور ی.پ.گ نیز جان باخته اند.

پس از چندین یورش از جبهه غربی، این بار داعش اولین حمله خود را از سمت تل ابیض و از شرق به سمت کوبانی سازماندهی کرده است. یورشی که توسط جنگاوران ی.پ.گ و با همکاری جبهه الاکراد و ارتش آزاد سوریه درهم شکسته شد. داعش با این حمله در نظر داشت که به صورت گاز انبری واحدهای مدافع خلق را محاصره کند که موفق به انجام این کار نشد. روز دوشنبه ۷ جولای داعش حمله ای دیگر به کوبانی را از جبهه شرقی آغاز کرد. یورشی که تا کنون نیز ادامه دارد و موجب بروز درگیری های سنگینی شده است.

آنچه اکنون مشهود است این است که داعش علی رغم توان بالا و روحیه بالای پس از تصرف موصل و به غنیمت گرفت تعداد زیادی جنگ افزار و مهمات سبک و سنگین، نتوانسته است بر نیروهای ی.پ.گ پیروز شود، [نیرویی] که از توان رزمی و نظامی بالایی و همچنین حمایت گسترده مردمی برخوردار است. اما همچنان که گفته شد انتظار می رود طی روزهای آینده داعش بر میزان حملاتش بیافزاید. به همین دلیل از مسئولان کانتون کوبانی گرفته تا صالح مسلم و همچنین مراد کارایلان نیز به نمایندگی از ک.ج.ک در این خصوص بیانیه هایی صادر کرده اند. بدون شک در آینده کوبانی هم بر دستاوردهای کُردها در روژاوا تاثیر گذار خواهد بود و هم از جایگاه ویژه ای در میان کُردها.

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s