دیدار فعالان مهابادی و مسئولین روانگه با مدیر خبرگزاری ایرنا و معاون سیاسی وزیر کشور

ruwanga-1

در دیدار فعالان و روزنامه نگاران منطقه مهاباد با مدیرعامل خبرگزاری ایرنا بایدها و نبایدهای بخش کردی ایرنا بررسی شد+ تصاویر
تاريخ: ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۶ مرداد 

روز شنبه گروهی از روزنامه نگاران و فعالان منطقه مهاباد با محمد خدادی مدیر عامل ایرنا ملاقات کردند.به گزارش روانگه روزنامه نگاران و فعالان مدنی مهابادی صبح شنبه به ملاقات با مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی رفته و از بخشهای مختلف خبرگزاری 81 ساله ایران بازدید کردند.

وعده روحانی در سفر اخیرش به سنندج برای راه اندازی بخش کردی ایرنا ، دلیل اصلی سفر فعالان کرد بود.در این ملاقات و بازدید 3 ساعته بحثهای مختلفی در گرفت. ابتدای جلسه احسان هوشمند طی سخنانی ، به معرفی ویژگیهای مناطق کردنشین آذربایجان غربی پرداخته و اظهار داشت که منطقه مکریان به دلایل سیاسی، تاریخی و فرهنگی منطقه ای مهم و استراتژیک است که بدلیل واقع شدن در چارچوب اداری آذربایجان غربی مورد غفلت رسانه ای قرار گرفته است.وی روشهای سنتی رسانه ای را در این زمینه کارساز ندانست و خواستار انداختن طرحی نو و بازیابی جایگاه رسانه ای این منطقه استراتژیک شد.
سخنران بعدی مصطفی احمدزاده نویسنده و مترجم و دکترای ارتباطات دانشگاه تهران بود، که به ترتیب با اشاره به وضعیت خاص آذربایجان غربی ، مکریان و مهاباد خواستار لحاظ کردن این مولفه ها در راه اندازی بخش کردی ایرنا شد. وی با اشاره به فقدان طرحهای فرهنگی ماندگار در منطقه مکریان از ابتدای انقلاب تا کنون خواستار توجه و رسیدگی ویژه فرهنگی با محوریت فرهنگ کردی در منطقه مهاباد و مکریان شد.وی سیاست خلا خبری فعلی و یا نگاه امنیتی به مقوله خبر را کارساز ندانست و افزود در وضعیت فعلی حتی امکان رصد کردن دقیق اوضاع هم از دست می رود. وی همچنین با اشاره به جایگاه منطقه مکریان در حوزه های زبان ، سیاست و فرهنگ کل کردستان ایران ، خواستار بازبیینی سیاست گذاری های فعلی در قبال این منطقه شد و اضافه کرد که تداوم وضعیت فعلی موجب به نتیجه نرسیدن تلاشها در همه حوزه های کردنشین کشور می شود.

ruwange-4
حسن شیخ آقایی فعال مدنی و مدیر مسوول سایت خبری – تحلیلی روانگه نیز به نقش مدنی و کارساز فعالان مهابادی در حوادث مهم منطقه اشاره کرده و اظهار داشت که آنها بی کمترین چشمداشت ، بزرگترین نقشهای اجتماعی را خواستار شده اند.شیخ آقایی به بیان داستان جمع آوری کمکهای مردمی برای آوارگان شنگال در تابستان سال گذشته پرداخت و اشاره نمود که بالاترین میزان کمکهای مردمی در مهاباد جمع آوری شده و علیرغم بی مهری و عدم همکاری برخی مسوولین این کمکها از طریق مرز تمرچین به اردوگاههای استان دهوک منتقل شد .مدیر مسوول روانگه در ادامه به ماجرای هتل تارا اشاره کرده و گفت که علیرغم جوسازی سنگین رسانه ای ، فعالان مدنی منطقه تسلیم نشده و به ایفای وظیفه حرفه ای خود در خبررسانی حرفه ای و بیطرفانه ادامه داددند.

سعدون مازوجی نیز توزیع عادلانه معرفت را حق طبیعی مردم دانست و خواستار آن شد که در راه اندازی بخش کردی ایرنا رویکردهای نامناسب فعلی کنار گذاشته شده و رویکرد حرفه ای جای برخوردهای سیاسی و امنیتی را بگیرد.وی به نمونه تاسیسی مرکز نشر فرهنگ و ادبیات کردی و مجله سروه در ارومیه اشاره کرد و خاطرنشان نمود که یک طرف داستان در آنزمان بخش اطلاعاتی سپاه بود و بخش دیگر نویسندگان و ادیبان کرد بودند که بعضا با معیارهای آنزمان رزومه های مساله داری هم داشتند .ولی چون بنا کار فرهنگی بود و رویکرد صرف حرفه ای در پیش گرفته شد ، نهایتا این مساله به بهترین خاطره فرهنگی کردها از جمهوری اسلامی و یک بازی برد- برد برای طرفین مساله تبدیل شد.

علی آبادیان نیز به مساله عرض و تقاضا در عرصه خبررسانی پرداخت و اظهار داشت در حالیکه تقاضا چیز دیگری است ، عرضه با آن نمی خواند و این موجب سلب اعتماد مخاطبان از رسانه های داخلی و روی آوری آنها به رسانه های خارجی می شود.وی غلبه دیدگاه امنیتی بر کار خبری را دلیل این امر دانست.

صلاح الدین عباسی نویسنده و مترجم نیز به بیان دوخاطره جالب از سالهای ابتدایی دهه شصت پرداخت و افزود که در آنزمان در سطح مسوولان رده بالا و درجه یک نظام آمادگی برای شنیدن دغدغه های نخبگان کردستان وجود داشت ، ولی در این طرف کسی حاضر نبود.در حالیکه امروزه برعکس شده و نخبگان آماده هستند ، اما مسوولان وقت و حوصله شنیدن دغدغه هایشان را ندارند.وی ایجاد تعادل در این وضعیت را ضرورتی انکار ناپذیر خواند . عباسی در خاطره گویی جالبش به ماجرای دیدار خود و دوجوان مهابادی دیگر در سال 1363 با مرحوم آیت الله منتظری و آقای هاشمی رفسنجانی پرداخت .دیدارهایی که به ابتکار حمید رضا جلایی پور فرماندار وقت مهاباد ترتیب یافته بودند.

در ادامه خدادی مدیر عامل ایرنا به بیان نقطه نظراتش درباره اهمیت و کارکرد رسانه پرداخت.وی با اشاره به ویژگیهای عصر اطلاعات و غریب بودن بسیاری از استلزامات و پیامدهای آن با رویکردهای سنتی و کلاسیک رسانه ای ، عصر کنونی را برای رسانه ها دوران گذار خواند و در ادامه گفت ، پدیده هایی چون هر شهروند – یک خبرنگار لزوم بازبینی در بسیاری از اصول بنیادین قبلی را ضروری نموده ولی مشخصا معلوم نیست ، دوران بعدی چه ویژگیهایی خواهد داشت.وی به ضرورت تولید خبر به جای نظر در دوران کنونی اشاره نمود و گفت که بسیاری از رسانه هابه جای تولید خبر و داده به بیان نظر و تحلیل می پردازند.وی بحث مخاطب شناسی را نیز در تعیین استراتژیهای رسانه ای بسیار مهم ارزیابی کرد.خدادی به حاضران توصیه کرد که به جای تحلیل مشکلات و مسایل کردستان و مکریان را در قالب آمار و جدول و نمودار در آورده و آمادگی ایرنا را هم برای انتقال آن به مسوولان زیربط اعلام نمود.
در این دیدار احسان هوشمند به ضرورت گسترش دفتر مهاباد ایرنا اشاره نمود و اظهار داشت که اهمیت استراتژیک منطقه مکریان و کانونی بودن آن در مسایل سیاسی و فرهنگی کردستان، می طلبد که در سیاستگذاریهای رسانه ای مانند یک مرکز استان دیده شود ، نه دفتر ی شهرستانی و معمولی.صلاح الدین خدیو نیز در ادامه گفت که در حاشیه بودگی اداری مکریان باعث به حاشیه رفتن آن از لحاظ رسانه ای نیز شده است و در جهان کنونی که رسانه ها یکی از مولفه های قدرت و یا تاثیر گذاری بر معادلات و موازنه های قدرت را تشکیل می دهند، منطقه ای که با سیاستهای خلا خبری روبروست ، لاجرم محرومیتهای مضاعفی هم تحمل خواهد کرد. معاون امور بین الملل ایرنا هم که در این دیدار حضور داشت به بیان نقطه نظرات خود و تجربیات رسانه ایش در دفاتر داخلی و خارجی ایرنا پرداخت.


Ruwange3

فعالان مهابادی در دیدار با معاون سیاسی وزیر کشور از سهم اندک کردها در مدیریت استان آذربایجان غربی انتقاد کردند

تاريخ: ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۷ مرداد ساعت ۱۵:۲۶

به گزارش خبرنگار روانگه روز شنبه حدود دو سال پس از آغاز کار دولت روحانی ، جمعی از فعالان مدنی منطقه مکریان به دیدار محمد حسین مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور رفتند. این دیدار که روز شنبه23 مرداد در وزارت کشور صورت گرفت، به مجالی برای مرور وعده های انتخاباتی رییس جمهور و انتقاد از برخی کم کاریها بویژه در حوزه کردنشین آذربایجان غربی تبدیل شد. انتخاب محمد حسین مقیمی بی دلیل نبود .رییس ستاد انتخابات کشور و یکی از متولیان جهت گیریهای سیاست داخلی و عزل و نصب فرمانداران و استانداران. احسان هوشمند نویسنده و پژوهشگر مسایل قومی و دکتر جلالی جانشین مرکز مطالعات وزارت کشور وظیفه هماهنگی و انجام دیدارها را بر عهده داشتند.

در ابتدای ملاقات، «صلاح الدین عباسی» نویسنده و فعال اجتماعی به بیان اهمیت سیاسی و فرهنگی مهاباد و مکریان در میان کردهای ایران و کشورهای دیگر پرداخت و افزود که این اهمیت و تاثیرگذاری، ابعاد گوناگون سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی دارد. این فعال مدنی در ادامه به مشارکت و نقش انکارناپذیر کردها در حوادثی چون پیروزی انقلاب اسلامی و نیز پیروزیهای انتخاباتی اصلاح طلبان و اعتدال گرایان اشاره نموده و یکی از عوامل عدم بهره مندی کردها از مشارکت سیاسیشان را همین ساختارمعیوب و ناکارآمد اداری استان دانست.

«احسان هوشمند» نیز در ادامه به برخی جنبه های دیگر مساله اشاره نموده و به عنوان مثال به بهره مندی برخی رسانه های افراطی قومگرای ارومیه و برخی دیگر از شهرستان های استان از رانتهای سیاسی و مالی به دلیل حضور منسوبان و حامیانشان در ساختار قدرت محلی پرداخت. وی در این باره به برخوردهای نامناسب و منفی با برخی رسانه های معتدل کردی به عنوان نمونه ای از نامتعادل بودن آرایش مدیریتی استان اشاره کرد. هوشمند در ادامه خوستار بازبینی رویکرد های امنیتی و سیاسی در منطقه مکریان گردید.وی از معاون وزیر کشور درخواست کرد با توجه به محدودیت های فعلی راه برای استفاده از نخبگان و شایستگان کرد استان آذربایجان غربی در مسئولیت های استانی بیش از گذشته همواره شود. وی با ارئه آماری از سهم نخبگان شایسته کرد در ساختار مدیریتی استان افزود باید راه برای چرخش منطقی نخبگان در ساختار مدیریت کلان کشور بیش از گذشته باز شود و تعمیق مشارکت همه شهروندان فارغ از تعلقات مذهبی و قومی   در اداره کشور به شکلی دمکراتیک در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرد.

یکی دیگر از حاضران «صلاح الدین خدیو» بود که با تاکید بر ضرورت پیگیری این بحثها از زاویه ملی گرایی و منافع ملی وپرهیز از نگاههای بخشی نگر و محلی اندیش به تغییرات سریع اجتماعی اتفاق افتاده در کردستان در سالهای اخیر و فربه شدن طبقه متوسط پرداخت. این فعال مدنی افزود که پیش قراولان طبقه متوسط مانند روشنفکران ، دیوان سالاران و فن سالاران مایل به مشارکت در زندگی سیاسی جامعه هستند ، ولی راهها به رویشان فراخ نیست و حتی مجاری مشارکت به اندازه استانهای کردستان و سیستان و بلوچستان هم باز نیست. خدیو با اشاره به بحث صلاح عباسی عباسی درباره اهمیت سیاسی و فرهنگی منطقه مکریان در کردستان ایران، این در حاشیه بودن را واجد آثار سوء مضاعف دانست.وی با اشاره به برخی سرمایه گذاریهای صورت گرفته در منطقه مانند احداث کارخانه پتروشیمی در مهاباد این پروژه را سوای اهمیت اقتصادی و اشتغالزایی آن ، از لحاظ سیاسی دارای ابعاد همگرا کننده و وفاق ساز دانست. وی در ادامه به مخالفت های اولیه از جانب برخی محافل پرنفوذ در استان اشاره کرد و پژواک نامناسب آن را به زیان مولفه هایی چون وحدت ملی و همگرایی اجتماعی خواند و افزود که پایداری دولت در برابر مخالفت آنها ، توانست تا حدی بار متراکم ” احساس تبعیض ” در میان کردها را کاهش دهد.وی در ادامه مخالفت و کارشکنیهای فعلی در برابر حضور شایسته کردها در عرصه های مدیریتی منطقه را از جنس همان مخالفتهای پیشگفته خواند و خواستار مهار و مدیریت آن از جانب دولت شد.

«علی آبادیان» فعال مدنی و عضو خانه کشاورز نیز به بیان سوابق پیشگامی کردها در حرکتهای اصلاحی و نیز نقش بی بدیلشان در پیروزی پرداخت و افزود این پیشگامی متاسفانه با اقدامات ایجابی کافی پاسخ داده نشده است.وی با اشاره به  رویداد هتل تارا ، به نقش کارساز و مثبت روشنفکران و فعالان مدنی در محدود کردن دامنه بحران غیر ضروری و قابل پیشگیری فوق الذکر پرداخت و افزود که متاسفانه نقش متفاوت و موثر این دسته از فعالان مدنی نه تنها با پیشوازی مقامات استانی مواجه نشد ، بلکه با اتهام زنی و بی مهری هم روبرو شدند.

همچنین «سلیمان منگوری» فعال مدنی مهابادی نیز به تفصیل به مصایب سیطره و حضور ” نگاه امنیتی پرداخت و گفت گستردگی این نگاه و کوررنگی مطلق آن تا حدی است که با وجود آن عملا مجال محدودی برای سیاست ورزی مصلحانه و حتی فعالیتهای روتین مدنی موجود است.

ruwanga-2

معاون سیاسی وزیر کشور: نگاه نظام قومی و محلی نیست و هیچ محدودیتی برای هیچ منطقه و قومیتی وجود ندارد.

مقیمی در ادامه جلسه به ارائه سخنان خود پرداخت و از حاضران خواست از تمرکز بر مسایل صرف محلی خودداری کرده و کلان تر بیندیشند و بنگرند. وی در ادامه به تلنبار شدن مشکلات مختلف در طول سالها پرداخت و اضافه نمود که در هرجایی که مردم پیشقدم شدند و خود طرح و برنامه ارایه دادند، تدبیر امور راحت تر بوده و توسعه هم بدست آمده است. مقیمی ضمن استقبال از دغدغه حاضران درخواست کرد که آنها این بحثها را در قالب انجمنهای توسعه برای شهر و منطقه ادامه داده و حلقه وصل نخبگان و دولتمردان شوند.مقیمی گفت که منطقه به طرحهای سنگین اقتصادی نیاز دارد و این وظیفه مردم است که با قلم و قدم اینها را از دولت بخواهند.وی همچنین به وعده های انتخاباتی روحانی اشاره و پایبندی دولت به آنها را مورد تاکید قرار داد.

لازم به ذکر است برخی دیگر از فعالان مدنی مکریان از جمله حسن شیخ آقایی و سعدون مازوجی نیز در این دیدار حضور داشتند.

Linke 1

Linke 2

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s